Ekliyo Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayın!

Kıyamet Uçağı: ABD’nin Nükleer Bombalara Karşı Korkunç Hava Aracı

34 Etkileşim 29 Kasım, 21:11 tarihinde eklendi
Cenk Sever
Ekliyo Editörü
Devamı

Kıyamet Uçağı gerçekten kıyamet gibi geliyor.. YouTube‘da yayınlanan yeni videolar arasında öne çıkan bir video, ABD’nin ‘Nightwatch’ (gece nöbeti) uçaklarının içine göz atma imkanı sunuyor.

İşte madde madde Amerika Birleşik Devletleri’nin Kıyamet Uçağı

E-4B isimli uçaklar, ABD Hava kuvvetleri tarafından kullanılan Boeing uçak firmasına Boeing 747-200 uçaklarının, olası bir nükleer saldırı durumunda kullanılmak üzere tasarlandırılmış versiyonu.

kıyamet uçağı Nightwatch

Kaliforniya’da bulunan Travis Hava Kuvvetleri Üssünde çekilen bir video da, ABD’nin nükleer güçlerini kontrol edecek ve nükleer saldırı emri verecek yöneticilere ev sahipliği yapması için tasarlanan uçağın tanıtımı yapılıyor.

ABD Hava Kuvvetlerinin elinde şuan 4 adet E-4B ‘Nightwatch’ uçağı bulunmakta ve bu uçaklar beklenmedik bir nükleer saldırı sırasında bile ABD yönetiminin devam etmesini sağlamayı amaçlamakta.

kıyamet uçağı

Olası bir nükleer saldırı halinde ABD Başkanı, Başkan Yardımcısı ve Genelkurmay Başkanlığı Yöneticileri gizli bir noktada E-4B uçağına binmek için bir araya gelerek Amerikan nükleer güçlerinin nasıl kullanılacağını kararlaştıracak.

E-4B uçaklar gizli bir rota üzerinde dolanarak nükleer saldırıya hedef olabilecek bölgeleri gözlemleyecek. Burada teori olarak E-4B, ABD Hava Kuvvetlerinin yakıt ikmal uçakları sayesinde günlerce havada kalabilecek.

E-4B uçaklarının ileri seviyede güvenli iletişim sistemleri, ABD’nin nükleer kuvvetlerinin savaş anında da temas halinde kalmasına imkan vererek bir nükleer saldırı sırasında yayılan ve bilgisayar sistemlerini kullanım dışı bırakan elektromanyetik radyasyon dalgasına karşı da korunmuş durumda.

ABD Savunma Bakanı, yurt dışı seyahatlerinde de bu uçakları kullanıyor. Böylece daha güvenli iletişim ve olası bir kriz anında bakan için daha fazla güvenlik sağlanmış oluyor.

‘Nightwatch’ isimli uçaklar ABD’nin Nebraska eyaletinde bulunan Offutt Hava Kuvvetleri Üssünde tutuluyor. E-4B’lerden ikisi bu yazın başında gerçekleşen bir hortum sırasında hafif hasar almıştı. 1980 yılında hizmete giren E-4B uçaklarının daha yeni uçaklarla değiştirilmesi de gündemde.

kıyamet uçağı boeing E-4B

Kaynaklar: DailyMailYouTube

Ekliyo'yu Facebook'ta Takip Etmediysen Hemen
Ekliyo'da trend olan içerikleri kaçırma hemen sende kaydol!

Bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ?

© 2017 Ekliyo
arrow_upward