Aseksüel Nedir? Aseksüellik İle İlgili Bilgiler Dizisi

Aseksüel Nedir? Aseksüellik İle İlgili Bilgiler Dizisi

54
0
PAYLAŞ

Aseksüel kişiler olarak aklımızda yer eden bir tabir olan aseksüellik ile ilgili hiç duyulmayan bilgileri sıraladık bakın ortaya neler çıktı.

1. Aseksüel Nedir? Aseksüel Olmak Ne Demektir ?

Aseksüellik ilgisi olan bireyler, genellikle dini nedenlerden dolayı cinsel ilişkide bulunmayan, yani bir anlamda ‘bekarlık yemini’ etmiş olanlardan farklıdır. Çünkü bekarlık yemini etmek kişinin tercihi iken, aseksüellik ‘cinsel yönelim’ olarak tanımlanıyor. Yani aseksüel ya da aseksüellik tanım olarak; Kişinin herhangi bir kimseye cinsel ilgi duymayarak ve hatta insanlara baktığında seks yapma fikrinin de aklından geçmediği olay olarak tanımlanabilir.

2. Aseksüellik veya Aseksüelite zihinsel bir hastalık değildir.

2013 yılında yapılan bir araştırma sonucunda, kendisini aseksüellik kişiler olarak tanımlayan kişilerin depresyon ve gerginlik gibi zihinsel sağlık sorunlarını daha yüksek seviyede yaşayabileceğini ama bunun sebebinin aseksüel kimlikleri olmadığını, aksine kendilerine yönelik sosyal damgalama ve yanlış anlamaya karşı bir tepkiden kaynaklandığını ortaya çıkardı.

3. Aseksüellik düşük seks yeteneğine sahip insanlar olarak tanımlanmamalıdır.

Aseksüellik, cinsel cazibe eksikliği ve seks yeteneğininin düşüklüğünden ziyade cinsel davranışa bağlı memnuniyetsizlikten kaynaklanmaktadır.

4. Aseksüellik kişinin kimliğini yansıtan bir ifadedir.

Aseksüellik olgusu olan insanlar arasında bile bir dizi kimlik vardır. Bu kimlik ayrımı aseksüellik yapar. Örneğin gri-aseksüeller ya da “gri-seksüel’lerin* kendilerini aseksüellikle daha tipik cinsel ilişki ilgisi arasında gri bir alanda konumlandırdıklarını belirtir.

Kaynak: UrbanDictionary

PAYLAŞ
Önceki İçerikCS GO Cfg Kullanmak Yasak Mı?
Sonraki İçerikÇukur Dizisi Nerede Çekiliyor? Çukur’un Çekildiği Yeri
Almanya'da gözlerimi açtığım hayatıma, Türkiye'de devam ediyorum. Edindiğim tecrübeler ve edebiyata olan sevgim, beni yazmaya teşvik eden bir hal aldı. Bilgiye olan açlığım ise araştırmacı kişiliğimi öne çıkardı. Ekliyo.com adresi ise şimdiye kadar edindiğim ve edinecek olduğum bilgileri, sizlerle paylaşmam için iyi bir aracı. Yazılarımı sizlerle paylaşmaktan büyük bir keyif alıyorum.

YORUM YOK

İÇERİĞE YORUM YAZ