Ana sayfa Bilgi Facebook’un Bu Günlere Gelmesini Sağlayan Türk: Taner Halıcıoğlu

Facebook’un Bu Günlere Gelmesini Sağlayan Türk: Taner Halıcıoğlu

166
0

Yaptığı Bağışla Bir Enstitü’nün Kurucularından Oldu

Hiçbir şeyin hayal olmadığını ve çalışarak bizlere birçok şeyi başarabileceğimizi kanıtlayan Facebook’un ilk kahramanlarından Taner Halıcıoğlu, yaptığı bağış ile gündemde adından bir hayli bahsettirecek gibi görünüyor. Facebook’un ilk çalışanlarından olan ve daha sonra ünlü oyun şirketi Blizzard’da çalışmaya başlayan Halıcıoğlu San Diego’da küçük bir yerleşimde Üniversitesine yaptığı bağışla önemli bir enstitünün de kurucularından biri oldu.

Stanford doğumlu Taner Halıcıoğlu öğrenim hayatını Kaliforniya’da geçirdi.

 

1988 – 1992 yılları arasında Palo Alto Senior lisesini bitiren Halıcıoğlu 1992’de Kaliforniya Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri okudu.

 

2004’te Facebook’un kurucuları dışında işe alınan ilk çalışanı olmasıyla Facebook içinde “employee #4″ (4. çalışan) lakabı aldı.

 

Taner Halıcıoğlu arka planda Facebook’u kalkındıran ve 1 milyon üyeye ulaştıran yükselme döneminin kahramanları arasındaydı.

32692649575_340cbbe130_b

Hatta kendisinin ismi Facebook’un kuruluşunu anlatan David Kirkpatrick’in ‘The Facebook Effect’ kitabında bile geçiyor.

facebook-effect
Kendisiyle ilgili kısım için buraya tıklayabilirsiniz.

Ardından 2009’da Facebook’tan ayrılarak Blizzard’a geçen Halıcıoğlu’, Starcraft 2 ve Diablo 3’ün ekibinde bulunarak ününe ün kattı.

Inilah Karyawan Pertama Facebook, Dimana Mereka Sekarang8

Şimdilerde Halıcıoğlu Keshif Ventures, LLC’de Kurucu ve Yönetici olarak görev yapıyor ve aynı zamanda üniversitesinde de öğretim üyesi.

https-2F2Fcdn.evbuc_.com2Fimages2F263026552F1003521771652F12Foriginal

Son olarak Kaliforniya Üniversitesi, San Diego kampüsüne tam tamına 75 milyon dolar bağışlayarak Halıcıoğlu Veri Bilimi Enstitüsü’nü kurduklarını duyurdu.

Taner-Halicioglu

Veri bilimi ve enstitünün çalışma alanı içinde, veri toplamadan, veri depolamaya, veri manipülasyonu ve analizinden sunuma kadar pek çok farklı yer bulunuyor, ayrıca bunlar tasarım ve yazılım işleyişini de kapsıyor.

maxresdefault

Göğsümüzü kabartan Halıcıoğlu, Facebook’dan yaptığı duyuru ile Halıcıoğlu Veri Bilimi Enstitüsü’nün müjdesini verdi. Kendisine bundan sonraki projelerinde de başarılar diliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here