Ana sayfa Bilgi Tarihin Derinliklerine İniyoruz: Kore Savaşı

Tarihin Derinliklerine İniyoruz: Kore Savaşı

155
0

Kore savaşı 1950 ile 1953 yılları arasında Kuzey Kore ve Güney Kore arasında gerçekleşen bir savaştır. Bu savaşın başlaması soğuk savaş döneminin başlangıç tarihi sayılabilir.

ABD ve müttefik devletlerinin sonra ki zamanlarda ise Çin in katılımıyla savaş kore yarımadasında uluslararası bir boyut kazandı.

İşte madde madde Kore savaşı gerçeği başlangıcı ve sonrası..

Savaş Öncesi Kore Yarımadası

kore savaşı

1945 yılında Japonya’dan alınan topraklar üzerinde egemen olmaya çalışan ABD ve Sovyetler Birliği yerli ama kendilerine bağımlı hükümetler kurarak buralara asker çektiler (1948-1949). Daha sonra Amerika taraftarı güney ve Sovyetler taraftarı kuzey olmak üzere iki devlet kuruldu ve aralarına bir sınır çizgisi belirle di. (38.Enlem)

Savaş Dönemi Kore Yarımadası

Dönemin ABD başkanı Truman, Japonya’da bulunan Amerikan birlikleri komutanı general MacArthur’a Güney Kore devletine malzeme yardımı yapılması için emir verdi ve derhal ABD Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini toplantıya çağırdı. Bir Amerikan tasarısı kabul edildi. Bu tasarı ile Çin’in BM’de temsil edilmemesini protesto eden Sovyetler birliği temsilcilerini güvenlik konseyinden çektiği için kararı veto edemedi. BM’de alınan bu karar neticesinde Kuzey Kore Devleti’nin saldırgan olduğu belirtilerek askeri birliklerini sinir çizgisinin kuzeyine çekmesi istendi.

kore savaşı macarhtur

Bunun üzerine Kuzey Kore BM’de çıkan kararı dinlememesi ve askeri durumun gittikçe zor şartlar alması ABD’nin hava ve deniz kuvvetlerinin harekete geçirdi. Aynı gün BM Güvenlik Konseyinde bir yasa tasarısı daha kabul edilerek üye ülkelerin Güney Kore’ye yardım etmesi sağlandı.

BM’de alınan bu karar neticesinde üye ülkelerin Güney Kore’ye asker yollaması ile Kuzey Kore yenilip geri çekilmeye başladı. Kuzey Kore’yi sinir çizgisinin kuzeyine kadar götüren Birleşmiş Milletler birlikleri bununla kalmayıp kuzey Kore’yi işgal ederek Çin’in sınırlarına kadar ulaştı.

kore savaşı

Bu olay savaş konusunda daha önceden ilgi duymayan Çin’in tepkisine neden oldu. Amerika yönetimine bağlı bir Kore kurulması Çin’i rahatsız ediyordu. Sinir çizgisinin aşılması durumunda savaşa gircegiz açıklayan Çin BM kuvvetlerinin durmasıyla savaşa dahil oldu ve aktif olarak Kuzey Kore’yi destekledi.

Savaş sürerken ABD Genelkurmay başkanı MacArthur savaşı bitirecek bir hücuma girişeceğini söylemesi üzerine Çin Halk Gönüllü Ordusu ismi ile yüz binlerce Çinli gizlice Kore’ye girdi ve Amerikan ve BM güçlerini devre dışı bıraktı. Bir anda BM zaferi toplu olarak geri çekilme olayına döndü.

kore savaşı

Takvimler 1951 yılının Ocak ayını gösterirken dönemin ABD başkanı Truman savaşı yürütebilmek için Amerikan kongresinden özel yetkiler isteyerek 50 milyar dolarlık savaş bütçesi oluşturularak bölgeye ek birlikler gönderildi.

Kore savaşı artık Kuzey ve Güney Kore arasında değil ABD ve Çin arasında olan bir savaş oldu.

kore savaşı abd başkanı truman

Tabi ABD cephesinden alınan bu kararlar gerçekleşirken Çin Halk Ordusu da boş durmuyor  BM askeri birliklerini sınır çizgisinin güneyine püskürterek Güney Kore’yi işgal etmeye başlamışlardı. ABD üzerinden gelen askeri birlikler ile gücünü toparlayan BM kuvvetlerinin karşı saldırıları sonucu cephe sınır çizgisinde sabitlendi.

Savaş Sonrası Kore Yarımadası

kore savaşı anlaşması

Savaşın durağan bir nitelik kazanıp tarafların bir sonuç elde edememesi iki tarafı da barış görüşmesi yapmaya sürükledi. 1951 yılında başlayan görüşmeler 1953 yılında sonuçlanarak ateşkes imzalandı. Bu savaştan yine en çok Koreliler zararlı çıktı. Kore yakılıp yıkıldı;yaklaşık olarak 3 milyon insan öldü. Bunlardan yaklaşık 36.000’i Amerikan askerinden, 600.000’i Koreli askerlerden ve 500.000’i Çinli askerlerden oluşmaktadır.

Ekliyo Bilgi kategorisinde daha fazlasını bulabilirsiniz.

Kaynaklar: Vikipedi, BBC

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here