Bu Aralar Çok Merak Edilen Bir Konu Daha: Sirkülasyon Nedir?

Bu Aralar Çok Merak Edilen Bir Konu Daha: Sirkülasyon Nedir?

200
1
PAYLAŞ

Sirkülasyon Nedir? Kan dolaşımı trafikte ya da hayatta bir olayın sonundan başlangıç noktasına dönen devir daim düzenine verilen addır.

Yerden ısıtma düzenlerinde sadece, döşemelerin altında gömülü olan borular kullanılır. Ancak daha yaygın olan ‘panel ısıtıcı’ yönteminde, sıcak suyun içinde daha fazla dolaşarak zaman harcayacağı paneller kullanılır.

Sirkülasyon Nedir

Her panelin alt tarafında bir su giriş, bir de yukarı tarafında çıkış borusu vardır. Kazandan gelen sıcak su alt taraftan girer ve yükselerek üst çıkıştan çıkıp, kazana geri döner. Bu arada, panel yüzeyini, panel yüzeyi de etrafındaki havayı ısıtır.

Sirkülasyon Nedir

Suyun bu sürekli dolaşımı bir pompa vasıtasıyla, kapalı bir tesisat hacmi içerisinde başarılır. Ancak çeşitli nedenlerle tesisatın içinde, kabarcıklar halinde hava biriktiği olur. Bu kabarcıklar, boruların içinde nispeten kolayca sürüklenir ve yolları üzerindeki ısıtıcı panellerde birikirler.

Sudan hafif oldukları için, panelin yukarı kısmında toplanır ve suyun dolaşımına engel olmaya başlarlar. Böyle durumlarda panelin, üst kısmındaki ufak bir damıtma musluğunun yardımıyla, havasının alınması gerekir. Ki su, dolaşımına devam edebilsin.

Kamu binalarında dolaşım çok önemlidir; Asansörler , yürüyen merdivenler ve merdiven gibi yapılar genellikle dolaşım unsurları olarak adlandırılır; çünkü bunlar bazen bir çekirdeğin kullanılması yoluyla bir bina içerisindeki akışını optimize etmek üzere konumlandırılır ve tasarlanır.

Bazı durumlarda, tek yönlü dolaşım arzu edilir.B Bugün sizlere Sirkülasyon Nedir konusunu listeledik.

Kaynak: Tübitak, Brittanica

1 YORUM

İÇERİĞE YORUM YAZ