Ana sayfa Hayat 2019 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Aday Olsa Tadından Yenmeyecek İsimler

2019 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Aday Olsa Tadından Yenmeyecek İsimler

151
0

Öyle ya da böyle referandumun ardından tek adam sistemli anayasayı seçen ülkemiz 2019’da bu kez ülkeyi yönetecek ‘Cumhurbaşkanlığı’ seçimine gidecek. Cumhurbaşkanı adaylarının bir hayli az olacağı su götürmez bir gerçek fakat şöyle bir hayal edelim, eğer bir aday isteseydik bu kim olurdu? O koltuğa en fazla kimler yakışırdı? Ya da hangi adaylar koltuk için birbiri ile mücadele etse bundan keyif alırdık?

Nevşin Mengü

nev
CNN Türk haber sunucularından olan Nevşin Mengü son zamanlarda gerek duruşu gerek objektifiği gerekse sempatisiyle adaylarımızdan birisi haline geliyor. Özellikte Twitter’daki paylaşımlarıyla sempatimizi kazanmış bizleri bazen kendisine hayran bırakmıştır. Yiğidim seni tanımak istiyoruz…

Onur Ünlü

onur-unlu_623048
Onur Ünlü’nün hayal dünyasında yaşamak ne güzel olurdu diye insan düşünmeden edemiyor. Senarist, yönetmen, şair, müzisyen… Sanata dair içinde her şeyi barındıran Onur Ünlü’nün yönetiminde Orta Doğu bunalımlarımızdan kurtulup rahata erebilirdik belki de…

İlber Ortaylı

ilber-ortayli-dan-dizi-yorumu-ilber-ortayli-ben-seni-cok-sevdim-dizi-1384797
“Cumhurbaşkanının 150 müşaviri var, biri bir şey bilmiyor.” açıklamasıyla aslında bu makama göz kırpan İlber hocamızın cumhurbaşkanı olmasını kim istemez ki? Cehaletin kökünü kazıyacak çözümler için İlber Ortaylı…

Özgür Demirtaş

Ozgur-Demirtas-B
Kıvrak zekası, özellikle öğrencilerle iyi geçinmesi, her dalda bilgi sahibi olmasıyla kalplerimizi eriten Özgür Demirtaş, sadece bizim değil birçok insanın da favori adayı olabilecek kapasitede.

Gözde Akpınar

55eb07e7f018fbb8f8a67ffe
Cesur kadınların ikonu haline gelen, Filli Boya reklamları ile her sene kadın erkek eşitliğine göndermeler yapan Gözde Akpınar, kadın haklarının çiğnendiği ülkemizde bu konuda çözümler üretecek en iyi adaylardan birisi olabilir.

Metin Uca

bedava-kopruyu-bulunca-ilk-o-nankor-kostu-h1467497998-de0d10
Cesaret bir kıyafet olsa en fazla yakışanlardan biri de Metin Uca olabilirdi. Kimya, jeoloji gibi mühendisliklerin yanı sıra, tiyatro eğitimi de alan Uca, hayatımızda Passaparola yarışması ile yer aldı. Onu aday olarak görmek, muhaliflere laflar hazırladığını duymak iyi olabilirdi…

Umut Yıldız

umut-yildiz-ile-roportaj
Yıllardır NASA’da çalışan bir astrofizikçi olan Umut Yıldız’ın cumhurbaşkanı olmaması için bir neden göremiyoruz? Hem astronot yetiştirip uzaya gitme çalışmalarımızın olması ‘büyüyünce astronot olacağım’ diyen çocukların hayallerinin gerçekleşme ihtimali… Neden olmasın?

Saadet Özkan

,cgLk9brRG06xr8OAU4lHBg
Tecavüz ve taciz olaylarının zirveye oynadığı ülkemizde Saadet öğretmenin cumhurbaşkanı olmasından başka bir çözüm yoktur belki de… Saadet öğretmen İzmir’in bir ilçesinde 6 ve 11 yaş arası çocuklara cinsel içerikli film izletip istismarda bulunan tacizci müdürün peşini bırakmamış ve sonunda yakalanmasını sağlamıştı. Bu başarasının ardından Beyaz Saray’da Melanie Trump’ın elinden cesaret ödülü almıştı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yasemin İnceoğlu

ist-02-15-yasemin-inceoglu-rop
Daha bilgili daha okuryazar bir Türkiye için Yasemin İnceoğlu’nu da seçebilirsiniz. Kendileri UNESCO ve Amerikan Biyografi Enstitüsü gibi kuruluşlara üye olmasının yanı sıra, Avrupa Konseyi’nin “medya okuryazarlığı” toplantılarına ‘Avrupa Komisyonu Uzmanı’olarak görevlerde üstlendi. Kısaca bu kadar kariyerli ve diplomalı bir cumhurbaşkanını neden haketmeyelim değil mi?

Celal Şengör

prof-celal-sengor-diski-yedirmek-iskence-degil-7903622_x_5788_o
Jeoloji ve doğa tarihi denilince akıllara gelen Celal Şengör bilgin bir cumhurbaşkanı tarzında. Sırf kütüphanelerinin birçok yerde olması için bile seçilebilir. Bu da örneği

Aziz Sancar

1464332610_57358ec3d7751
Nobel bilim ödüllü ve de ülkemizi seven birinin cumhurbaşkanı olmasına ne dersiniz? Hem de 1997 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill’de Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak görev yapan birisi…

Ümmiye Koçak

maxresdefault-6-790x445
Diplomasız cumhurbaşkanına madem alışığız o zaman Ümmiye Koçak neden adayımız olmasın? Köy kadınlarının yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek için 2001 yılında “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu”nu kuran Ümmiye Koçak ününü tüm dünyaya taşıdı. TEDX’de konuşmalar yaptı ve hatta son olarak Cristiano Ronaldo ile bir reklam filminde bile oynadı. Hikayeyi buradan öğrenebilirsiniz.

Mete Atatüre

561f536f8685762780be54ae
Madem yeni anayasada 18 yaşındakiler bile cumhurbaşkanı olabilir o zaman nitelikli ve bir hayli başarılı genç bir adayımız olsa hiç de fena olmaz. Fizikçi ve akademisyen olan Atatüre, Cambridge Üniversitesi Fizik bölümünde öğretim üyesi. Kendileri kuantum fiziği alanında çalışmalar yapıyor. Genç beyinlere de ihtiyacımız var.

Haluk Bilginer

Haluk-Bilginer-
Herkesin sevdiği ortak bir noktada bulaşacaksak bu büyük ihtimal Haluk Bilginer olabilirdi. Oynadığı her rolün hakkını veren Haluk Bilginer’in cumhurbaşkanlığının da altından kalkabileceği görüşündeyiz. Eh siyaset de biraz oyunculuk gerektirmez mi zaten?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here