Almanya’ya Kadar Gitmişken Buralara Uğramadan Sakın Dönmeyin

Almanya’ya Kadar Gitmişken Buralara Uğramadan Sakın Dönmeyin

103
0
PAYLAŞ

Almanya otomobil sanayi ve biraları ile ünlü, ancak ülkede bundan çok daha fazlası var. Aslında, günümüzde çokça konuştuğumuz Avrupa ülkelerinin Türklere ve diğer milletlere bakış açısına biraz farklı bir taraftan bakmamız gerekebilir. Çünkü Almanya geçtiğimiz günlerde Dünya Ekonomik Forumu tarafından dünyanın en turizm dostu üçüncü ülkesi seçildi. Dağlarından kumsallarına, şarap bölgelerinden bira salonlarına kadar Almanya’da görmeniz ve yapmanız gereken 31 şey var.

Münih’te, kentin ve uzaktaki Alpler’in nefes kesici manzarasını görmek için ünlü Frauenkirche Kilisesi’nin (Kutsal Leydi Katedrali) kulelerine tırmanın.

1

Weihenstephan’ın bira bahçesinde bira için. Eski manastır, Münih’in dışında doğal bir tepenin üzerinde yer alır ve 1040 yılında kurulan, dünyanın en eski bira fabrikasıdır.

2

Baden-Baden’in termal hamamlarından birine dalın. Romalılar tarafından bir spa merkezi olarak bilinen Baden-Baden, dünyadaki en görkemli ve en ünlü kaplıca tatil merkezlerinden biridir.

3

1892’de Bavyera Kralı II. Kral Ludwig tarafından yaptırılan Neuschwanstein Kalesi’nin Peri Masalı ve Disneyland’ın Uyku Güzellik Kalesinin ilham kaynağı olduğu söylenir.

4

Almanya’nın en eski ve en büyük Noel pazarlarından biri olan Nuremberg’s Christkindlesmarkt’da dolaşın ve buraya özgü, el yapımı hatıra ürünlerinden mutlaka alın.

5

Münih’li sörfçülerin Isar nehrinin kollarından biri olan Eisbach’da dalgaları kırışını izleyin.

6

Münih’in devasa İngiliz Bahçesi’ni görmemek olmaz. Ormanlık alanlarında yürüyüşe çıkıp, bir kürek teknesi kiralayabilirsiniz.

7

Almanya’nın en doğal yollarından biri olan Romantik Yol’da yolculuğa çıkın.

8
261 kilometrelik yol, cazibesi ve kültürü ile sizi seçkin Alman kasabalarının bazılarına götürecektir. Kalın ormanlar boyunca, Alpler’in eteğinde ilerleyecek ve ayrıca Ortaçağ manastırlarını ve Neuschwanstein gibi kaleleri görebileceksiniz.

Ren Nehri’nin kenarında, yüksek gotik mimarinin merkezi olan, iki bin yıllık bir şehir olan Köln görülmeye değer. Bu şehirde üretilen Kölsch birasından mutlaka tadın.

9
Köln’de, Kölsch üreten 13 bira fabrikası var, en ünlüleri ise Gaffel ve Reissdorf.

Bir kürek aracı kiralayın ve nefes kesen dağ manzarası ile çevrili, Tegernsee gölünde gezintiye çıkın.

10

Münih’in Deutsches Müzesi’ni ya da benzersiz tarihi eserlerden oluşan dünyanın en eski ve en büyük bilim ve teknoloji müzelerinden Alman Müzesi’ni ziyaret edin.

11

Baltık Denizi’ndeki bir ada cenneti olan Rügen’de kumun ve plajın keyfini çıkarın.

12

Münih’teki dünyanın en büyük bira festivali Oktoberfest’te çılgınca eğlenin.

13

Alman mutfağının en zengin yemeklerinden şnitzel, dana pirzola, domuz pirzola, pretzels, wurst ve Käsespätzle (bir tür yerel peynirli makarna)’yı Alman restoranlarında deneyin.

14

300 yıllık açık hava pazarını ve Hamburg Balık Pazarı’nı mutlaka ziyaret edin.

15

Almanya ve Avusturya sınırını kapsayan Bavyera Alpleri’nin en ünlü tepesi Zugspitze’de, Mayıs ayına kadar kayak yapabilirsiniz.

16

Buhranlı dönemiyle, Berlin Duvarı’nın sınırlarını ve onun geçmişten gelen kalıntılarını görün.

17

Özellikle Berlin’de meşhur olan, Currywurst yiyin. Berlin’in en ünlü fast food çanağı, köri-kumlu bir ketçap sosuyla kaplanan bu sosisin, 1959’da Berlin’de Herta Heuwer tarafından icat edildiği söyleniyor.

18
Kentin kendi Deutsches Currywurst Müzesi bile var.

1189 yılında kurulan ve Avrupa’nın ikinci en işlek limanı olan Hamburg Limanı çevresinde tekne turu yapın.

19

Eskiden Prusya krallarının avlanma alanları, şimdi 600 hektarın üzerine yayılmış ve Reichstag, Brandenburg Kapısı, Potsdamer Platz ve Berlin’in hayvanat bahçesi ile çevrili, Berlin’in en büyük parkı Tiergarten’de gezintiye çıkın.

20

Berlin’de, şehrin epik görüntüleri için Zafer Sütununun 285 merdivenine çıkın.

21

Almanya’nın en ünlü yazarlarından Johann Wolfgang von Goethe’nin eski evlerinden Frankfurt’taki Goethe House’ı ziyaret edin.

22
Ev II. Dünya Savaşı sırasında tahrip olmasına rağmen, tamamen yenilendi ve Goethe ailesinin sağladığı orijinal mobilyalar ve sanat eserleriyle donatıldı.

Münih’teki, geçmişi 1800’lü yılların başlarına uzanan Viktualienmarkt’taki lezzetli bölgesel yemekleri, taze ürünleri ve egzotik şarküterilerle dolu 140 dükkandan birinden yiyecekler deneyin.

23
Ayrıca Viktualienmarkt kuşkonmaz sezonunun açılışı gibi bir dizi geleneksel ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Beyaz kuşkonmaz yiyin. Almanya’nın kuşkonmaz mevsimi Nisan ve Haziran ayları arasında sürüyor. Almanya’da her menü, beyaz kuşkonmazla doludur.

24

Şimdiye kadar göreceğiniz en zengin opera binalarından biri olan Bayreuth’teki Margravial Opera Binası, eşsiz bir mimari.

25
Büyük Frederick’in yeğeni ile 1748’de bir Bavyera Dükü arasındaki evlilik şerefine inşa edilmiş ve kusursuz bir şekilde korunmuştur.

1880-1890 yılları arasında dünyanın en uzun binası olan Köln Katedrali, şu anda UNESCO Dünya Mirası kapsamında.

26

İsviçre’den Almanya ve Hollanda’ya kadar uzanan, Batı Avrupa’nın en uzun nehri Ren’in çevresinde, Riesling’i deneyin. Nehir, Almanya’nın en ünlü yerel şaraplarını örneklemek için mükemmel bir yer.

27

Yemyeşil yoğun ormanlık Kara Orman’ı gezin, ardından ormanın adaşı kekiğinin tadına bakın.

28

Sankt Goarshausen yakınlarındaki Ren Nehri kıyısındaki büyük bir kaya olan doğa harikası Lorelei’yi ziyaret edin.

29

Kendinizi Alman lezzetlerini yiyebileceğiniz Bavyera’nın ünlü bira bahçelerinden birine vurun. Dışarıdan, zevk almanıza yetecek kadar yiyecek getirebilirsiniz.

30

Almanya’nın Mardi Gras karnavalına katılın. Köln’de yapılan Mardi Gras, en ünlü karnavallardan biri olarak bilinir. Sadece ufak bir tavsiye; kravat giymemenizi öneririz, o gün karnavaldaki kadınların kravatları kesmeye kalkışacağını hatırlatalım.

31

YORUM YOK

İÇERİĞE YORUM YAZ