Ana sayfa Hayat Dünyanın En Popüler Sporları, Bunları Bilmeden Spor Yapmayın!

Dünyanın En Popüler Sporları, Bunları Bilmeden Spor Yapmayın!

79
0

Dünyanın en popüler sporları ile spor hakkında bildiklerinizi unutun. Spor temelde örgütlü ya da gündelik olmayan herhangi bir rekabet gücü olan fiziksel aktivitedir. Dünyada yüzlerce katılımcının bulunduğu birçok farklı spor türü var. Spor karşılaşmalarının en büyük yarışmaları Olimpiyatlarda gerçekleşir. Spor genellikle adil oynamayı sağlayan bir dizi kuralla yönetilir. Eminim birçoğunuz spor aktiviteleri yapıyorsunuz ve bu liste yalnızca orada bulunanlar içindir. Ben tenis ve futboun büyük bir hayranıyım. Maalesef bir süre önce kriket en sevdiğim spor dalları arasıdan çıktı. Dünyanın en popüler sporları bilgilerini Okumanın keyfini çıkarın!

İşte Dünyanın En Popüler Sporları

BASKETBOL

dünyanın en popüler sporları - basketbol

Her yıl 300-400 milyon insan basketbol izliyor.

Bu sporun amacı, alanın her iki ucundaki bir çember boyunca bir topu vurmaktır. Bir takım kurallar tarafından yönetilir ve genellikle iki takım bu oyunu piyasa dikdörtgen alanında oynuyor. Basketbolun en üst yönetim organı FIBA’dır. İlk kez basketbol oynanan futbol oyuncusu 1891’de Amerika Birleşik Devletleri doğumlu Springfield Massachusetts adlı kişidir. Her iki tarafta yaklaşık beş ila on oyuncu arasında geçiyor. Genellikle kapalı mekanlarda oynanır.

AMERİKAN FUTBOLU

dünyanın en popüler sporları - amerikan futbolu

Her yıl 350-450 milyon insan Amerikan Futbolu izlemektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bu spor futbol olarak bilinir, ancak tabii ki diğer ülkelere futbol tamamen farklı bir spordur. İki takım arasında her takımın 11 oyuncusu ile oynanır ve amaç, topu diğer takımın bitiş alanına getirmektir, ya da onunla birlikte koşarak veya bir takım arkadaşına atarak verilir. Amerikan Futbolu ilk kez 1869 yılının Kasım ayında Rutgers ve Princeton takımları arasında oynandı.

GOLF

dünyanın en popüler sporları - golf

400-500 milyon insan her yıl golf izlemektedir.

Üzgünüm ama bence bu şimdiye kadarki en sıkıcı spor. Kesinlik ve sabır gerektirir. Amaç, topu uzun bir alanda deliğe getirmektir. Topa vurmak için birçok farklı vuruş türü kullanılır ve mümkün olan en az vuruşlarla uğraşmanız gerekir. Golf sporunun en üst yönetim organı Ar-Ge’si  USGA’dır. İlk kez on beşinci yüzyılda İskoçya’da oyandı. Bu spor aktivitesinde takım yok, tek bir kişi tarafından oynanır. Golf açık hava spor etkinliğidir.

BEYZBOL

dünyanın en popüler sporları - beyzbol

400-500 milyon insan her yıl beyzbol izliyor.

Bu topu kötü kullanan bir spor. Beyzbol, her iki tarafında da doksan fit elmas gibi bir dokuz oyuncu ile iki takım arasında oynanır. İlk kez on sekizinci yüzyıl ortalarında oynandı.

MASA TENİSİ

dünyanın en popüler sporları - masa tenisi

Her yıl 900 milyon kişi Masa Tenisi izlemektedir.

Masa tenisi söz konusu olduğunda en yüksek idare organı ITTF’dir. Oyun, her iki tarafta aynı anda bir veya iki oyuncu ile oynanır. Masa Tenisi Ping Pong olarak da bilinir. Yapmanız gereken tek şey ping pong topunu, minyatür boyutlu raketinizi kullanarak tablonun diğer ucuna getirmektir. Ancak, göründüğü kadar kolay olduğunu bilmelisin, hatta yakın değil. Oyun çok hızlı hareketlerle karşı karşıya kalırsınız ve çok hassas ve el ve göz koordinasyonunun üst düzey olması gerekiyor.

VOLEYBOL

dünyanın en popüler sporları - voleybol

Her yıl 1 milyar kişi voleybol izliyor.

Oyun dikdörtgen bir alanda iki takım arasında oynanır, ortada bir ağ bulunur. Bir takımın sahada altı oyuncu oynamasına izin verilir. Amaç diğer takımın topu bırakmasını sağlamaktır. Oldukça basittir. Oyun, 1964’ten bu yana Yaz Olimpiyatlarının bir parçası olmuştur. Bu oyun, içeride, açık havada ve sahilde oynanabilir. İlk kez oynanan maç 1895’de ABD’de yapılmıştır. En yüksek idare organı FIVB’dir.

TENİS

dünyanın en popüler sporları - tenis

1 milyar kişi her sene tenis izliyor.

Benim şimdiye kadarki en sevdiğim oyundur. Genellikle iki oyuncu arasında oynanır, ancak masa tenisinde olduğu gibi çift olarak da oynayabilirsiniz. Size bir tenis raketi verilir ve hedef rakibin topu beklemesini sağlamaktır. Oyun bir sürü dayanıklılık gerektirir ve çok hızlı tempolu oynanır. Tenisin en yüksek idare organı Uluslararası Tenis Federasyonu’dur. İlk kez 1859 ve 1865 yılları arasında İngiltere Birmingham’da oynandı. Tenis içeride ve dışarıda oynanabilir.

HOKEY

dünyanın en popüler sporları - hokey

2 milyar insan saha hokeyi her yıl izlemektedir.

Dünya’da hokey olarak bilinir ve her iki tarafında 11 oyuncu olan iki takım arasında oynanır. Bir hokey sopası verildiğinde topu rakibin hedefine yönlendirmeniz ve takımınızın başına gelmesini önlemek zorundasınız. Şimdiye kadar oynanan ilk oyun on dokuzuncu yüzyılda bir yerde idi. Kurallar futbola göre ayrıca futboldan çok hoşunuza gidebilir, özellikle de cezalara gelince. En yüksek idare organı Uluslararası Hokey Federasyonu’dur ve açık havada sadece dikdörtgen bir alanda oynanır.

KRİKET

dünyanın en popüler sporları - kriket

Her yıl 3 milyar insan kriket izlemektedir.

Bu özel spor, her iki tarafta 11 oyuncu olan iki takım arasında oynanır. Bir sopa verilir ve puan almak için bir topu vurmanız gerekir. Üç farklı kriket oyunu türü vardır. En yüksek idare organı Uluslararası Kriket Konseyi’dir ve modern kriket ilk olarak on altıncı yüzyılda bir yerde oynandı. Açık havada bir kriket alanında oynanır.

FUTBOL

dünyanın en popüler sporları - futbol

Her yıl 3.5 milyar insan futbol izlemektedir.

Futbol, en sevdiğim ikinci spordur. Her iki takımda 11 oyuncu arasında oynanır. Rakibin golü ile atak yapıp gol atarak skor yapmalısınız. En yüksek idare organı FIFA ve şimdiye kadar oynanan ilk oyun, 19. yüzyılın ortalarında İngiltere’de bir yerde idi. Açık hava stadyumunda futbol sahasında oynanır.

Not: Dünyanın en popüler sporları arasında en sevdiğiniz sporun bu listeye dahil edilip edilmediğini bize bildirebilirsiniz.

Kaynak: SmashingList

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here