Ana sayfa Hayat Frida Kahlo Kimdir? Detaylı Biyografi ve Hayat Hikayesi

Frida Kahlo Kimdir? Detaylı Biyografi ve Hayat Hikayesi

368
0

Frida Kahlo, kısaca bir diğer adı resim olan yaratıcı Meksikalı ressam. Çoğumuzun otoportreleri ile tanıdığı bir sanatkâr. Şimdi acılarla dolu bir yaşam geçiren Frida Kahlo kimdir hepimiz öğrenelim.

“Bildiğim tek şey şu ki, resim yapıyorum çünkü buna ihtiyacım var” diyen cefakar Frida’nın dünyasını sizler liste halinde sizler için derledik.

7 Temmuz 1910 Frida’nın Doğumu

firda kahlo

 

1907 yılında Meksika’nun güneyindeki Coyoacán’da dünyaya geldi. 6 Temmuz 1907 günü doğmuş olmasına rağmen, kendisi doğum tarihini, Meksika devrimi’nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etmiş, yaşamının modern Meksika’nın doğuşuyla başlamış olmasını istemiştir.

Frida Kahlo’nun Çocukluk – Gençlik Dönemi

Altı yaşındayken geçirdiği çocuk felcinin sonucu olarak bir bacağı engelli kalmış, kendisine “Tahta Bacak Frida” denmişti. Bu engeliyle baş etmesini bilen Frida, genç kızlık çağında, dönemin en iyi eğitimini veren Ulusal Hazırlık Okulu’nda okudu. Bu okul, onu sanat, edebiyat, felsefe gibi alanlara yönlendirdi. İlerde Meksika düşün yaşamının önemli isimleri olarak anılacak Alejandro Gomez Arias, Jose Gomez Robleda, Alfonso Villa okul arkadaşları oldu. Okulda, anarşist bir edebiyat grubuna dahil oldu; güçlü bir kişilik oluşturmaya başladı.

Geçirdiği Trafik Kazası

18 yaşına geldiğinde geçirdiği bir trafik kazası bütün hayatını değiştirdi. 17 Eylül 1925 günü okuldan eve dönerken bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucu çok kişinin öldüğü kazada, tramvayın demir çubuklarından birisi Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıktı. Kazadan sonra tüm hayatı korseler, hastaneler ve doktorlar arasında geçen, Frida’nın omurgası ve sağ bacağında dinmeyen bir acıyla yaşadı. 32 kez ameliyat edildi ve çocuk felci nedeniyle sakat olan sağ bacağı 1954’te kangren yüzünden kesildi. 🙁

Kazadan bir ay sonra tabucru olan Kahlo, ailesinin teşviki ile sıkıntı ve acıdan kaçmak için resim yapmaya başladı. Yatağının tavanındaki aynaya bakarak oto-portreler yaptı. İlk otoportresini de burada yaptı (Kadife Elbiseli Otoportre – 1926). 1927 yılı sonunda tekrar yürüme yetisini kazanarak zoru başardı.

Siyasal Yaşam: Meksika Komünist Partisi Üyeliği

Yürümeye başladığı dönemde Frida, sanat ve politika çevreleri ile yakınlaşarak Kübalı önder Julio Antonio Mella ve fotoğraf sanatçısı Tina Modotti ile tanışıp arkadaş oldu. Birlikte, dönemin sanatçılarının davetlerine, sosyalistlerin tartışmalarına katıldılar. Kahlo, 1929’da Meksika Komünist Partisi’ne üye oldu.

Frida’nın Evliliği (Fil İle Güvercin Evliliği)

Resimlerine devam eden Kahlo aynı dönemde arkadaşı Tina Modotti aracılığıyla Meksikalı Michalangelo olarak anılan ünlü ressam Diego Rivera ile tanıştı ve ona resimlerini gösterdi. Aralarında romantik bir ilişki doğan iki ressam, 21 Ağustos 1929 tarihinde evlendiler. Frida, Rivera’nın üçüncü eşi oldu. Yine bu dönem iki sanatkârın evlilikleri, “fil ile güvercinin evliliğine” benzetildi.

Evlendiği sene ikinci portresini çizen Frida, eşi Rivera’nın Komünist Parti’den ihraç edilmesi üzerine partiden ayrıldı. 1930’da eşiyle beraber ABD’ye gitti ve 1933’te Rivera aldığı duvar resmi siparişlerini bitirinceye kadar eşiyle birlikte orada yaşamaya devam ettiler.

İlk Sergi Eseri: “Frieda ve Diego Rivera”

Frieda ve Diego Rivera

Evliliklerinden iki yıl sonra bir düğün fotoğraflarından yola çıkarak “Frieda ve Diego Rivera” (1931) adlı tablosunu yapan Frida’nın bu eseri San Fransisco Kadın Ressamlar Topluluğu yıllık sergisinde sergilendi, ayrıca Kahlo’nun bir sergide yer alan ilk tablosu oldu.

Frida’nın Gizli Aşkı: Lev Troçki Dönemi

Frida eşi Rivera arasında fırtınalı bir evlilik dönemi geçirdi. Sağlık sorunları nedeniyle bir çocuğunu aldıran ve art arda iki düşük yapan Frida, eşinin sadakatsizlikleri nedeniyle 1939 yılında eşinden ayrıldı ve Frida’nın çocukluğunu geçirdiği “Mavi Ev’e” yerleşti.

Frida’nın da evlilikleri sırasında çeşitli erkeklerle ilişkileri oldu. Bunlarda birisi de Rus devriminin önde gelen isimlerinden gizli aşkı olan Lev Troçki idi. Troçki, Rivera’nın Meksika Cumhurbaşkanından aldığı özel izin ile 1937’de Meksika’ya gelmiş ve Frida’nın evine yerleşmişti. Frida ile aralarındaki ilişkiyi Troçki’nin eşinin farketmesi üzerine Frida, Troçki’den ayrılmıştır.

Firda Kahlo

Troçki’ye düzenlenen suikastin ardından suikastçı ressam Siqueiros’un arkadaşı olması nedeniyle sorgulanan Frida, bir süre Meksika’dan ayrılmayı uygun bulmuş; o sırada San Fransisco’da bulunan eski eşi Rivera’nın yanına gitmiş ve çift orada yeniden evlenmişlerdi.

Frida’nın Son Yılları ve Ölümü

Frida Kahlo

Sık sık sağlığı bozulan Frida, dayanılmaz acılarla başa çıkmak için bütün gücüyle resimler yapmış; sadece ülkesinde değil, Amerika ve Fransa’da sergiler açmıştır. 1938’de New York’ta açtığı sergi ona büyük ün getirerek, 1939’daki Paris sergisi ile de tüm övgüleri topladı.

Los Fridos – Frida ve Öğrencileri

Frida Kahlo

1943’yılında La Esmeralda adlı yeni bir sanat okulunda öğretim üyeliğine başlayan Frida, sağlık durumu kötüleşmesine rağmen ders vermeyi on yıl boyunca sürdürdü. Sağlık koşulları nedeniyle Mexico City’e gidemediğinden, derslerini evinde veriyordu. Öğrencilerine “Los Fridos” (Frida öğrencileri) denildi.

Yine Yeniden Meksika Komünist Partisi

1948’de yeniden Meksika Komünist Partisi’ne katılmak için başvurdu ve başvurusu kabul edildi.

Ve Bir Sanat Kuşu Daha Uçtu: Ölüm

Firda Kahlo Kimdir

1950’de omurgasındaki sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve 9 ay hastanede kaldı. 1953 yılı Nisan ayında Mexico City’de bir kişisel sergi açtı; Temmuz ayında sağ bacağı kesildi. Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te, akciğer embolisi teşhisiyle son nefesini verdiğinde; arkasında bıraktığı son tablosu; Yaşasın Yaşam isimli bir natürmorttu[7]. Cenazesi, ertesi gün yakıldı. Külleri, Mavi Ev’de muhafaza edilmektedir. Mavi Ev, 1955’te Rivera tarafından devlete bağışlanmıştır.

Kaynak: BiographyVikipedi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here