Ana sayfa Hayat Bu Gördüğün Aslında Kan Değil! Kırmızı Et Hakkında Neleri Doğru Biliyorsun?

Bu Gördüğün Aslında Kan Değil! Kırmızı Et Hakkında Neleri Doğru Biliyorsun?

230
1
medium roast steak

Herkes eti pişirmeden önce üzerindeki kanı çıkarmak için eti iyice yıkıyor. Peki bu doğru mu? Ekliyo’da bugün sizler için kırmızı et kültürünü kısa maddeler ile özetliyoruz..

Eti Yıkamanız Üzerindeki Bakterileri Ortadan Kaldırmaz!

Klasik yıkama yöntemi ile herkes etin üzerindeki bakterilerin gittiğine inanıyor. Ama iş öyle değil, yıkama işlemi bittiğinde steril hâlde olan etin içerisindeki kemiklerde yaşayan bakteriler ise orada sapasağlam bir şekilde duruyor. Yani yıkamanın pek bir faydası yok.

Yıkadıktan Sonra Ortaya Çıkan Sıvı Kan Değil

Eti yıkadınız ortaya bir sıvı çıktı işte o tam olarak kan değil o bildiğiniz sudan başka birşey değil. Etin içerisindeki protein nedeniyle miyoglobin renge göre tepki verir ve kırmızı kan olarak gördüğünüz su oluşur. Miyoglobin hassas pişirme sırasında etin rengini değiştirir: okside olur ve gri olana kadar sürer.

Taze Et; Cidden İyi Değil

Eğer elinizdeki et taze ise yani yeni kesilen bir et ise bunu pişirdiğinizde ortaya sert bir et çıkacaktır. En az 2-4 saat arasında bekleterek yumuşak ve sulu bir kıvamda ete kavuşabilirsiniz.

Her Zaman Dana Etini Tercih Edin; Az da Olsa Koyun Etini İhmal Etmeyin!

Genelleme yaparsak çoğu kişi koyun etini tercih edecektir. Ama sığır ve manda eti daha sağlıklıdır. Aslında az yağlı sığır ve dana eti içerdiği kalori bakımından neredeyse aynı oranlara sahipken içerdiği kolesterol bakımından sığır eti bariz üstündür. Ayrıca sığır etinin yoğun bir tadı olmakla birlikte daha suludur.

Eti Yüksek Ateşte İyice Pişirin

Eti her zaman 60 °C ve üzerinde iyice pişirerek üzerindeki bakterileri iyice öldürün.

Not: Bu bilgiler bilgi vermek amaçlıdır siz yine de kendi uzmanınıza danışmadan etinizi hazırlamayın!

Kaynak: https://genial.guru/inspiracio..

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here