Ana sayfa Hayat Okullardan Bir Bir Reddedilen Down Sendromlu Moda Tasarımcısı ve Başarı Öyküsü

Okullardan Bir Bir Reddedilen Down Sendromlu Moda Tasarımcısı ve Başarı Öyküsü

95
0

Guatemalalı moda tasarımcısı Isabella Springmuhl, bu hayalini gerçekleştirmeden önce Down Sendromlu oluşu nedeniyle moda okullarından pek çok kez reddedildi. Ancak hayalinden vazgeçmeyen Isabella dikiş kursuna gidip yeteneğini kumaşlara işlediğinde işlerini dünyanın önde gelen moda yorumcuları önünde sergileme fırsatı buldu. İşte reddedildikten sonra hiçbir engel tanımayan Isabella’nın hayallerini gerçekleştirme öyküsü…

20 yaşındaki Isabella Springmuhl’in hayali bir moda tasarımcısı olmaktı.

isabella1-664x664

Guatemalalı genç yetenek, hayallerini gerçekleştirmek için ülkesinde eğitimlere başvurduğunda birkaç kez reddedildi. Sebebiyse Down sendromlu olmasıydı…

isabella2-664x463

Ancak bu reddedilişler Isabella’yı yıldırmadı, tam tersine onu daha da motive etti. Okullardan geri çevrildiğinde annesinden kendisini bir dikiş kursuna yazdırmasını istedi.

isabella10-664x419

Bu eğitimde Isabella’dan oyuncak bebekler için kıyafetler dikmeleri istendi. Küçük ölçülerde kıyafet dikmek istemeyen Isabella ise gerçek insan boyutlarında bebekler tasarladı.

isabella7-664x408

Gerçek insan boyutlarındaki bebekler için kıyafetler diken genç kız daha sonra da insanlar için kıyafetler üretmeye başladı.

isabella14-664x413

Isabella en çok da kendisi gibi Down sendromlular için kıyafet dikmeyi seviyor.

isabella13-664x423

“Kendime uygun kıyafetleri bulmam zor oluyor. Daha kısa boylu ya da daha zayıf olabiliyoruz. Bu yüzden annemin her zaman kıyafetlerimi bana göre düzeltmesi gerekiyor.”

isabella3-664x498

“Bu yüzden Down sendromlulara tam oturacak kıyafetler tasarlamaya karar verdim. Ayrıca farklı renkleri ve dokuları barındıran Guatemala tarzı desenleri seviyorum.”

isabella5-664x443

Çalışmalarının dikkat çekmesi üzerine Isabella Londra Moda Haftası’nda yer alan ilk Down sendromlu tasarımcı oldu. Daha sonra kariyeri şekillenmeye başladı ve dünyanın farklı yerlerinden teklifler aldı.

isabella6-664x443

Isabella’nın yaratıcı kumaşları da ilgi gördü. Bu eşsiz dokular Guatemala’yı temsil ediyor ve renkli çiçekli desenlerden oluşuyor.

isabella9-664x661

Isabella’nın annesi kızının çok kararlı bir yapıya sahip olduğunu ve kafasına koyduğu her şeyi başardığını paylaşıyor.

isabella12-664x454

Isabella en büyük ilhamı ise kendisi gibi tasarımcı olan büyükannesinden alıyor.

isabella15-664x664

Çalışmalarını Roma, Londra ve Meksika’da sergileyen Isabella, önümüzdeki yıl için ise Chicago, Miami ve Paris’e davet edildi.

isabella4-664x997

Isabella’nın cesur davranışı, önümüze engeller çıksa bile motivasyon ve çok çalışmayla hayallerimizin gerçeğe dönüşeceğini kanıtlıyor.

isabella17-664x664

Kaynak:1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here