Ana sayfa Hayat Plaka Yenileme Nasıl Yapılır? Yenileme Fiyatı Kaç TL

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır? Yenileme Fiyatı Kaç TL

803
0
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2013-08-29 10:44:13Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Meclisten geçen yeni yasa sonucunda araç plakalarıyla alakalı bazı önemli düzenlemeler getirildi. Plaka yenileme ile ilgili yeni düzenlemeler yasada olmasa da bazı önemli değişikler araç sahipleri için hayati önem taşıyor. Yeni düzenlemeye göre APP Plaka denilen kalın puntolu plakalar artık ağır kusur olarak kabul edilip muayeneden kalmanıza neden olacak ve hatta trafikte bu tarz APP Plaka ile dolaşanlara da ceza yazılacak.

Plaka ile ilgili düzenlemeler sonucunda plaka değiştirme (yenileme) işlem basamağını sizler için yazımızda derledik. Birçok araç kullanıcısının kafasını karışıtıran sorular genellikle; “Bu yıl plaka değişimi ne kadar”, “yıpranmış plaka yenileme nasıl olur”, “plaka nasıl değişir” ve “plaka yenileme için gerekli evraklar nelerdir” olarak akıllarda birçok soru bırakan bu işlem sanıldığı kadar zor bir işlem olmamakla beraber ufak tefek bir kaç adımdan oluşmaktadır.

Plaka değişikliği ile plaka değiştirmek (yenilemek) tamamen farklı işlemler olup, devlet kontrolünde yapılmaktadır. Plaka yenile-me işlemi randevulu sistem olduğu için randevu almadan gidilmesi hâlinde zor bir işlem sürecine dönüşerek zaman kaybı yaşamanıza neden olur.

Plaka Yenileme İşlem Sırası

 1. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi üzerinden plaka yenileme işlemi için randevu alın: https://www.egm.gov.tr/ veya https://e-randevu.istanbul.pol.tr Randevu sayfasında şu adımları sırayla izleyin: Trafik Tescil İşlemleri > Plaka Yenileme İşlemi > Size en yakın trafik şubesi
 2. Randevu sonunda size özel çıkan belgenin yazıcıdan çıktısını alın. Bu belge aynı zamanda sizin sıra numaranızdır.
 3. Kimlik ve ruhsatın fotokopisini çektirin. (Dilekçeyi emniyette vereceğiniz için, bu etapta doldurmanıza gerek yok.)
 4. Değiştirmek istediğiniz plakaları yanınıza alarak, size belirtilen tarih ve saatte (plakalar, ruhsat fotokopisi, kimlik fotokopisi ile birlikte) randevuyu aldığınız yerde hazır bulunun.
 5. Burada başvuru işlemleri ve size verilen dilekçeyi doldurarak verilecek formla birlikte plaka basım yerine geçin. Plakanız elinizdeki form ile beraber basılacaktır.

Plaka Yenilemek İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus Cüzdanı yada Kimlik Kartı (Üzerinde T.C. Kimlik Numarası yazmak zorundadır)
 • Aracın eski trafik belgeleri ile plakası
 • Zorunlu sigortasına dair poliçe
 • Noter satışı yada geçici tescil belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Şoförler odasından nakil dosyası
 • Aracın muayenesinin devam ettiğini gösteren belge
 • Araç şirket adına ise yukarıda verilen belgelere ilave eklenmesi gereken belgeler (Ticari sicil gazetesi, ilgili oda sicil kayıt sureti ve imza sirküleri)

2018 Plaka Yenileme Ücretleri

Bu yıl eskimiş, silinmiş plakanızı değiştirmeyi – yenilemeyi düşünen araç sahipleri 31 TL bir ücret karşılığında bu işlemi yapabilirler.

CİNSİÜCRETİ
1-Motorlu Taşıt ve Lastik Tekerlekli Traktör Plakası ( Çiftli – Alüminyum )

31,00 TL.

2-Motorlu Bisiklet ve Motosiklet Plakası ( Tekli – Alüminyum )

15,50 TL.

 

Noter Plaka Değiştirme Ücreti: Masrafı ile birlikte 2017 yılı için 240TL’dir. Şoförler odasına ek1 dosya yazdırma bedeli olarak 43TL bir ücret daha ödenecektir. Tüm bu ücretler sonucunda bir araç için toplam plaka yenileme ücreti 283TL gibi bir fiyat çıkmaktadır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here