Ana sayfa Hayat Sahiplerinin Bilmesi Gereken Kedilerde Görülen Yaygın Hastalıklar

Sahiplerinin Bilmesi Gereken Kedilerde Görülen Yaygın Hastalıklar

178
0

Özellikle yaşamını bir kediyle paylaşanlar bizi daha iyi anlayacaktır; onun ayağı taşa takılsa, sizin canınız daha fazla yanar. Çünkü aynı evi paylaştığınız kediniz, zamanla sizin kardeşiniz, çocuğunuz, dostunuz olmuştur. Bu yüzden daima onun en iyi, en sağlıklı, en mutlu olmasını istersiniz.

Elbette bu bahsettiğimiz duyguları, hayvanları gerçekten seven herkes anlayabilir. İlle de bir evde yaşamak şart değil. Ancak öyle ya da böyle bir şekilde kedi dostlarımız hayatınıza dahilse, onlarla ilgili daha çok bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü onlar, birçok şeyi hissettirmeyi başarsa da konuşup dert anlatamıyorlar. Biz de bu yüzden patiler dünyasında en sık görülen hastalıkları sizlerle paylaşalım istedik.

Özellikle birden fazla kedinin bir arada bulunduğu yerlerde görülen kedi nezlesi

1-kedi-hastaliklari
Kedi nezlesine neden olan şey FVR virüsüdür. Belirtileri ise, bizim yaşadığımız nezleye benzer şekilde, öksürük, burun akıntısı, ateş ve iştahsızlıktır. Nezleye yakalanan kedilere genelde antibiyotik tedavisi uygulanır.

Genelde erkek kedilerde görülen idrar yolu enfeksiyonu

3-kedi-hastaliklari
İdrar yolu enfeksiyonları, anatomik sebeplerle daha çok erkek kedilerde görülür. Çiş yaparken zorlanma, kum kabında “s” şeklini alma ama çişini yapamama, çiş kaçırma gibi belirtileri vardır. Ayrıca idrarda kan da görülebilir. Zaman kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır, çünkü tedavisi uzun bir zaman dilimine yayılabilir.

Midenin enfekte olmasu sonucu gelişen mide hastalıkları

2-kedi-hastaliklari
Kedilerde gastrit, bazen yanlışlıkla yutulan şeyler yüzünden bazen de virüs kaynaklı görülebilir. Bunun en önemli belirtisi yemek yedikten sonra görülen kusmadır. Hafif yiyecekler verilmeli ve yine kısa zamanda tedavi edilmelidir.

Çok sık görülen ve erken teşhis edilmesi gereken böbrek hastalıkları

4-kedi-hastaliklari
Kedilerde görülen böbrek hastalıklarının en yaygın belirtileri halsizlik, kusma, idrara sık çıkma veya hiç çıkmamadır. Veteriner hekim tarafından uygulanan tedavinin haricinde, yine hekim tarafından belirlenen diyete de ömür boyu uyulması gerekir.

Daha çok sokağa çıkan kedilerle görülen apse

5-kedi-hastaliklari
Apsenin sebebi, genelde başka kedilerin ısırığı sonucu yaşanan mikrop kapmalardır. Isırık, deride ağrılı şişkinliğe ve kızarıklığa neden olabilir.

Artan su isteğiyle kendini gösteren diyabet

6-kedi-hastaliklari
Kedilerde görülen diyabetin belirtleri, gece sık çiş yapma ve aşırı yorgunluktur. Hastalığın tanısı ancak kan tahlili ve şeker ölçümüyle koyulabilir. Tedaviyle birlikte ciddi bir diyet uygulanmalıdır.

Gözlerde görülen konjoktuvit

7-kedi-hastaliklari
Konjoktuvit, alerjik konjoktuvit ve enfeksiyona bağlı konjoktuvit olmak üzere iki çeşittir. Alerjik olanda kediniz sürekli ağlıyormuş gibi görünğr, gözleri hep ıslaktır. Enfeksiyon sonucu gelişen konjoktuvitte ise gözlerdeki akıntı koyu renkli ve iltihaplıdır. Kedi, ışıktan ciddi biçimde rahatsız olur. Veteriner kontrolünde verilen göz damlaları ile tedavisi gerçekleştirilir.

Mikroorganizmaların yol açtığı kulak enfeksiyonu

8-kedi-hastaliklari
Orta ve iç kulakta gelişen bakterilere bağlı kulak enfeksiyonunda belirtiler; kulak ağrısı, iltihaplı/kanlı kulak akıntısı, kötü koku, kedinizin sürekli başını sallaması şeklinde seyreder. Eğer tedavi edilmezse, kulakta kalıcı hasara neden olabilir.

Mantar hastalıkları ya da diğer adıyla deri iritasyonu

9-kedi-hastaliklari
Deride şiddetli kaşıntı, tüy dökülmesi, kızarıklık gibi belirtileri vardır. Mantar hastalıklarında deri üzerinde çeşitli lezyonlar oluşur ve tedavisi uzun bir sürece yayılabilir. Ayrıca tedavide devamlılık esası oldukça önemlidir.

Orta yaş ve üzeri kedilerde görülen hipertiroidi

10-kedi-hastaliklari
Hastalığın ilk belirtisi kedinizde gözlemleyeceğiniz kilo kaybıdır. Ancak bunun tam tersi olarak iştah artışı da görülür. Ayrıca çok fazla su içip çok sık idrara çıkarlar. Tedavisi ilaçla, izotopla ya da ameliyatla yapılabilir. Hastalığın erken teşhisi için, 10 yaş ve üstü kedilerin 6 ayda bir tiroid tahlillerine bakılmalıdır.

Kolon yangısı olarak da bilinen kalın bağırsak iltihaplanması

11-kedi-hastaliklari
Bu hastalık strese, parazitlere veya gıdasal engellere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Tedavi için kolite neden olan gıdaların tespit edilmesi ve diyet programından çıkarılması gerekir.

Ve tek korunma yöntemi “aşı” olan tehlikeli hastalıklar…

12-kedi-hastaliklari
Feline Panleukopenia(Kedi Gençlik Hastalığı): Bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır.

Feline Viral Rhinotracheitis: Üst solunum yolu enfeksiyonudur ve çok bulaşıcıdır.

Calisivirus: Bu da çok bulaşıcı bir üst solunum yolu enfeksiyonudur.

Chlamydia: Bakteriyel bir enfeksiyondur.

Feline Leukemia Virüs: Öldürücü ve bulaşıcı bir hastalıktır ve birden fazla kedinin bulunduğu ortamlarda aşısının özellikle uygulanması gerekir.

Kuduz: Bütün memelilere bulaşabilen tehlikeli bir hastalıktır.

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here