Ana sayfa Hayat Viyana’nın Dünyanın En Yaşanılabilir Başkenti Seçilmesinin Sebepleri

Viyana’nın Dünyanın En Yaşanılabilir Başkenti Seçilmesinin Sebepleri

100
0

Viyana son 7 yıldır dünyanın en yaşanılabilir başkenti seçiliyor. Peki bunu nasıl başarıyor? Ekonomisinden eğitimine, sağlığından çevre etkenine kadar birçok açıdan ele alındığında bu ünvanı sonununa dek hak eden Viyana’yı gelin hep birlikte inceleyelim.

İki milyona yakın nüfusuyla başkent Viyana Avusturya’nın en kalabalık nüfuslu şehri. Bu oran aynı zamanda Avusturya’nın toplam nüfusunun dörtte birine denk geliyor.

Stephansplatz-47226

Çeşitli devletlere ev sahipliği yapmış olmasından dolayı Viyana yüzyıllar boyunca kültürel ve politik anlamda Avrupa için önemli bir merkez haline geldi.

Viyana-Gezi-Rehberi-Graben-Caddesi-www.normalisgood.net_

Avusturya Avrupa ülkelerinin en güçlü ekonomilerinden birine sahip.

economy2

Kitap okuma oranı almış başını gidiyor, tutabilene aşk olsun.

kitap-okuma2

Üniversiteler devlet sponsorluğunda olduğundan dolayı eğitim ücretsiz.

university

Ülke dili Almanca olmasına rağmen İngilizce bilen sayısı epeyce yüksek.

ingilizce1

Gelişmiş bir sağlık sistemi var. Ülkedeki azınlıklar hastaneye gittiklerinde kendi dillerine hakim doktor seçebiliyor.

sağlık

Şehirde bisiklet kullanımı gencinden yaşlısına çok yaygın. Yollarda bazen arabalardan çok bisiklet görebilmek mümkün. Şehirde 1200 km üzerinde bisiklet yolu ve bisiklet kiralayabileceğiniz 120 bisiklet kiralama noktası var.

bisiklet2

Şehrin ulaşım araçları sistemli, temiz, konforlu ve en önemlisi de dakik. Bir yerden başka bir noktaya gitmek asla soruna dönüşmüyor.

metro u-bahn

Geniş parklar, bahçelerle, doğayla iç içe ve barışık bir şekilde yaşama imkanı sunuyor.

Stadtpark

İhtişamlı ve estetik mimari yapılar her yere hakim. Birbirinden iddialı saraylar, sanat galerileri, müzeler, kiliseler, cadde ve yapılar her yerde.

belvedere2

Bugüne kadar kentsel dönüşüm kisvesi altında rantın şehri talan edilmesine müsade edilmedi, bundan sonra da pek edileceğe benzemiyor.

1

Viyana klasik müziğin başkenti sayılır. Dünyanın en büyük bestecilerinden Mozart, Beethoven, Schubert, Haydn ve daha birçoğu burada doğmuş veya yaşamış. Bu sebeple birçok beste ve operaya ev sahipliği yapıyor.

klasik müzik1

Şehir, tarihe yakın ilgi duyanlar için her bir köşesi üzerinde durularak incelenmesi gerekli bir kadavra.

Exposición

Peki bu kadar iyi şey var da hiç kötü bir özelliği yok mu? Mazeret olarak göstermek doğru olmasa da şehrin bu popülerliği, diğer Avrupa şehirlere kıyasla biraz daha pahalı olmasına etken.

15madde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here