Ana sayfa Hayat Seyahat Çantanızı Hazırlayın; Vize Uygulamasının Yapılmadığı Ülkeler

Seyahat Çantanızı Hazırlayın; Vize Uygulamasının Yapılmadığı Ülkeler

171
0

Vizesiz ülkeler olarak hazırlanan listede Türkiye ile arasında vize problemi olmadan seyahat edebilirsiniz. Vize sınırlaması olmadan seyahat etmeniz için en güzel ülkeler olarak sıraladığımız listede vizesiz seyahat şartları en basit olarak sıralanmıştır. Vizesiz ülkeler listesi ile seyahat turunuzu canlı tutarak en güzel ülkeleri de ziyaret etmiş olacaksınız. Vizesiz gidilen ülkeler içinden en sevdiğiniz ülkeyi ziyaret etmeniz için en güzel ülkelere listede ilk sıralarda yer verilmiştir.

Sıkı durun ve seyahat çantanızı hazırlayın; İşte vizesiz ülkeler listesi..

Antigua

vizesiz ülkeler

Vizesiz ülkeler listesinde ilk sırayı Antigua ülkesi alıyor Antigua; Karayip Denizi’nin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız bir ada ülkesi. Ülkeye adını veren iki büyük ada ve çeşitli adacıklardan meydana gelir. Başkenti, Antigua adasındaki St. John’s’tur.

Arjantin

vizesiz ülkeler arjantin

Arjantin Güney Amerika Kıtası’nın güney kesiminde, And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında uzanan bir ülkedir.  Ülkede yaşayanların çoğu İspanyol ve İtalyan göçmenlerin torunlarıdır. Başkenti,  Buenos Aires’dir.

Arnavutluk

vizesiz ülkeler arnavutluk

Arnavutluk, Güneydoğu Avrupa’da bir ülkedir. Ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi’ne kıyısı vardır. Başkenti, Tiran’dır.

Bahamalar

vizesiz ülkeler bahamalar

Bahamalar, Karayipler’de yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika’ya dahil edilen Amerika ülkeleri’nden biridir. ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispanyola’nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. Başkenti, Nassau’dur.

Bahreyn

vizesiz ülkeler bahreyn

Bahreyn, Asya’da, Basra Körfezi’nde yer alan bir ada ülkesidir. Bahreyn’in güneydoğusunda Katar, batısında Suudi Arabistan yer alır. Başkenti,  Manama’dır.

Barbados

vizesiz ülkeler barbados

Barbados, bağımsız bir  Amerika ülkeleri’nden biridir. Konumuyla Güney Amerika kıtasına bitişiktir. Venezuela’nın yaklaşık 434 kilometre kuzey doğusundadır. Başkenti, Bridgetown’dur.

Belize

vizesiz ülkeler belize

Belize, Orta Amerika’da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karaib Denizi yer almaktadır. El Salvador’dan sonra Orta Amerika ülkeleri sıralamasında en küçük ikinci ülkedir. Başkenti, Belmopan’dır.

Bolivya

vizesiz ülkeler bolivya

Bolivya, bir Güney Amerika ülkesidir. Başkenti, Sucra’dır.

Bosna – Hersek

vizesiz ülkeler bosna hersek

Bosna-Hersek Balkanlar’da bulunan en son nüfus sayımına göre üç buçuk milyon civarında nüfusa sahip küçük bir ülkedir. Başkenti, Saraybosna’dır.

Brezilya

vizesiz ülkeler brezilya

Brezilya, Güney Amerika’da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Uzun bir Atlas Okyanusu kıyısı vardır. Başkenti,  Brasíli’dır.

Doğu Timor

vizesiz ülkeler doğu timor

Doğu Timor, Güneydoğu Asya’da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan devlet. Tek komşusu Endonezya’ya bağlı Batı Timor’dur. Başkenti, Dili’dir.

Dominik Cumhuriyeti

vizesiz ülkeler dominik cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti, Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan bir ülkedir. Hispanyola, Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda yer alır. Venezuela ile deniz sınırı vardır. Adanın batı kısmında Haiti bulunur. Başkenti, Santo Domingo’dur.

Ekvador

vizesiz ülkeler ekvador

Ekvador, Güney Amerika’da bulunan bir ülkedir. Kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur ve batısında Büyük Okyanus vardır. Adını aldığı ekvatorla ülke ikiye bölünmüştür. Başkenti, Quito’dur.

El Salvador

vizesiz ülkeler el salvador

El Salvador, Orta Amerika’da yer alan yaklaşık 6,9 milyonluk nüfusa sahip bir ülkedir. Ülke, batıda Guatemala’ya, kuzey ve doğuda Honduras’a komşudur. Güneyinde Büyük Okyanus bulunur. Başkenti, San Salvador’dur.

Endonezya

vizesiz ülkeler endonezya

Endonezya, Güneydoğu Asya ve Okyanusya’da yer alan bir ülkedir. Endonezya 17.508 adadan oluşur. 250 milyon civarında nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve aynı zamanda en kalabalık Müslüman ülkesidir. Ülkenin başkenti Cava adasındaki Cakarta şehridir.

Fiji

vizesiz ülkeler fiji

Fiji, Okyanusya’da bulunan bir ada ülkesidir. Fiji Adaları Cumhuriyeti, Pasifik okyanusunun güneyinde bulunan bir dizi adadan oluşur. Ülke 215’sı ıssız olmak üzere toplam 322 adadan ve 522 adacıktan ibarettir. İki büyük ada, Viti Levu ve Vanua Levu, yerleşimin %87’sini oluşturur. Başkenti, Suva’dır.

Filipinler

vizesiz ülkeler filipinler

Filipinler, Pasifik Okyanusu’nun batısındaki coğrafyada konumlanan bir Güneydoğu Asya devletidir. Ülke irili ufaklı 7.645 adet ada ve adacıktan oluşur. Ancak ülkeyi oluşturan üç ana coğrafi kara parçası vardır. Bunlar Luzon, Visayas ve Mindanao’dur. Başkenti Manila’dır.

Güney Afrika Cumhuriyeti

vizesiz ülkeler güney afrika cumhuriyeti

Güney Afrika, Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınırlarında Hint Okyanusu, güney ve güneybatısında Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Güney Afrika’da yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town, yargı başkenti Bloemfontein olmak üzere üç başkent bulunmaktadır.

Güney Kore

vizesiz ülkeler güney kore

Güney Kore, Doğu Asya’da Kore Yarımadası’nın güneyinde kalan bir devlet. Güney Kore’nin komşu devletleri batısında Çin, doğusunda Japonya ve kuzeyinde Kuzey Kore. Ülkenin başkenti Seul’dur.

Gürcistan

vizesiz ülkeler gürcistan

Gürcistan, Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alan ülke. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Gürcistan’ın kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Ülkenin batı sınırını Karadeniz belirler. Başkenti, Tiflis’dir.

Haiti

vizesiz ülkeler haiti

Haiti, Amerika’da Karayip Denizi’nde bir ada ülkesidir. Küba’nın doğusunda yer alan Hispaniola adasını Dominik Cumhuriyeti ile paylaşır ve adanın batı kısımdadır.Başkenti, Port-au-Prince’tir.

Hırvatistan

vizesiz ülkeler hırvatistan

Hırvatistan, Avrupa’da Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktasında bulunan bir devlet. Başkenti aynı zamanda en büyük kenti Zagreb olan devlet, başkentin dışında 20 idari bölgeye bölünmüştür.

Honduras

vizesiz ülkeler honduras

Honduras, Orta Amerika’da bulunan bir devlettir. Batısında Guatemala, güneybatısında El Salvador, güneydoğusunda Nikaragua bulunur. Başkenti, Tegucigalpa’dır.

Hong Kong

vizesiz ülkeler hong kong

Hong Kong, Çin’in güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığına bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong, Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.

İran

vizesiz ülkeler iran

İran, Güneybatı Asya’da ülke. Güneyde Basra Körfezi ve Umman Körfezi, kuzeyde ise Hazar Denizi ile çevrilidir. Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırına sahiptir. Başkenti Tahran’dır.

Jamaika

vizesiz ülkeler jamaika

Jamaika, Küba’nın güneyinde, Büyük Antiller’de bir ada ülkesi. Orta Amerika ve Karayiplerde bulunur. İkliminde; tropikal, sıcak, nemli hava etkindir; iç kısımlarda ise ılıman iklim görülür. Arazisi çoğunlukla dağlıktır, kıyıda dar ovalar vardır. Başkenti, Kingston’dur.

Japonya

vizesiz ülkeler japonya

Japonya, Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. Büyük Okyanus’ta bulunan Japonya Japon Denizi’nden Çin, Kuzey Kore, Güney Kore ve Rusya’nın doğusuna, kuzeyde Ohotsk Denizi’nden güneyde Doğu Çin Denizi’ne ve Tayvan’a kadar uzanır. Başkenti, Tokyo’dur.

Karadağ

vizesiz ülkeler karadağ

Karadağ, Balkanlar’da bir ülkedir. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır. Başkenti, Podgorica’dır.

Katar

vizesiz ülkeler katar

Katar, Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan bir Basra Körfezi ülkesi. Tek kara sınır komşusu Suudi Arabistan olup diğer tarafları Basra Körfezi ile çevrilidir. Kuzeybatısında Bahreyn, batı ve güneyinde Suudi Arabistan, doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri ve kuzeyinde İran bulunur. Başkenti, Doha’dır.

Kazakistan

vizesiz ülkeler kazakistan

Kazakistan, Orta Asya ve Doğu Avrupa’daki bağımsız devlettir. 2.724.900 km² yüzölçümü ile (Batı Avrupa’nın yüzölçümü kadar) dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir. Müslüman ülkelerin ve Türk devletlerinin yüzölçümü bakımından en büyüğü, doğal kaynaklar bakımından da en zenginidir. Başkenti, Astana’dır.

Kırgızistan

vizesiz ülkeler kırgızistan

Kırgızistan, Orta Asya’da bir ülkedir. Denize kıyısı olmayan ülkenin komşuları kuzeyde Kazakistan; batıda Özbekistan, güneybatıda Tacikistan ve güneydoğuda Çin’dir. Başkenti, Bişkek’tir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

vizesiz ülkeler kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti kktc

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz’de bulunan en büyük üçüncü ada ve Anadolu yarımadasının 65 km güneyindeki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alan bağımsız bir devlettir. Başkenti, Lefkoşa’dır.

Kosova

vizesiz ülkeler kosova

Kosova, Balkanlar’da yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülke. Kuzeyde ve doğuda Sırbistan, güneyde Makedonya ve Arnavutluk, batıda ise Karadağ ile komşudur. Başkenti, Priştine’dir.

Kosta Rika

vizesiz ülkeler kosta rika

Kosta Rika, bir Orta Amerika ülkesidir. Kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama ile komşudur. Batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayip Denizi vardır. Büyük Okyanus’taki toprağı Cocos Adası Ulusal Parkı dolayısı ile Güney Amerika ülkesi Ekvador’a komşu sayılmaktadır. Başkenti, San Jose’dur.

Libya

vizesiz ülkeler libya

Libya, Akdeniz kıyısında, doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda Sudan ile komşu olan bir Kuzey Afrika ülkesidir. Başkenti, Trablus’dur.

Lübnan

vizesi ülkeler lübnan

Lübnan, Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Orta Doğu ülkesi. Kuzeyinde ve doğusunda Suriye, güneyinde İsrail yer alır. Başkenti, Beyrut’tur.

Makedonya

vizesiz ülkeler makedonya

Makedonya, Balkanlar’da bir ülke. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Başkenti, Üsküp’tür.

Maldivler

vizesiz ülkeler maldivler

Maldivler, Hint Okyanusu’nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alır. 1.200 adanın 281’inde yaşam vardır. Yerleşim bulunan 281 adadan 195’inde Maldivliler, 86 ada ise “otel ada” şeklinde kullanılmaktadır. Halkın % 97’si Müslümandır. Başkenti, Malé’dir.

Malezya

vizesiz ülkeler malezya

Malezya, Güneydoğu Asya’da yer alan, doğu ve batı olarak iki kara parçasına ayrılmış, 13 eyaletten oluşan, “seçmece krallıkla” yönetilen federe bir ülkedir. Malezya 18.000’den fazla ada devletinin birleşmesiyle oluşmuştur. Başkenti, Kuala Lumpur’dur.

Mauritius

vizesiz ülkeler mauritius

Mauritius, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, Madagaskar’ın doğusunda Hint Okyanusu’nun güneybatı kısmında yer almaktadır. Başkenti, Port Louis’dir.

Nikaragua

vizesiz ülkeler nikaragua

Nikaragua, 129.495 km²’lik yüzölçümüyle Orta Amerika’nın en büyük ülkesidir. Ülke, kuzeyde Honduras, güneyde Kosta Rika İle komşudur. Ülkenin batısı Büyük Okyanus, doğusu ise Karayip Denizi ile çevrilidir. Nüfusun yaklaşık beşte biri başkentte yaşamaktadır. Başkenti, Managua’dır.

Pakistan

vizesiz ülkeler pakistan

Pakistan, Güney Asya’da bir ülkedir. Umman Denizi’ne 1.046 km kıyısı vardır. Batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin Halk Cumhuriyeti, doğusunda Hindistan vardır. Nüfus bakımından dünyada 6. sıradadır. Pakistan’da Pencap, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti ve Belucistan olmak üzere 4 eyalet vardır. Başkenti İslamabad’dır.

Palau Cumhuriyeti

vizesiz ülkeler palau cumhuriyeti

Palau, bir Okyanusya ülkesidir. Papua Yeni Gine’nin kuzeyindedir. Yerli halk dilinde adı ‘Belau’dur. Büyük Okyanus’un güneyindedir. Başkenti, Melekeok’tur.

Paraguay

vizesiz ülkeler paraguay

Paraguay, Güney Amerika’da bir ülkedir. Denize kıyısı olmayan Paraguay, güneyi ile güneybatısında Arjantin, kuzeyi ile kuzeydoğusunda Brezilya, kuzeybatısında ise, Bolivya ile çevrelenmiştir. Başkenti, Asunción’dur.

Rusya

vizesiz ülkeler rusya

Rusya, kuzey Avrasya’da bir ülkedir. Kuzeybatıdan güneydoğuya Rusya, Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşudur. 17,075,400 km²’lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir ve dünya yaşam alanının sekizde birini kapsar. Başkenti, Moskova’dır.

Sırbistan

vizesiz ülkeler sırbistan

Sırbistan, Balkanlar’da yer alan bir devlettir. Kuzeyinde Macaristan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Karadağ, güneyinde Makedonya ve Kosova, doğusunda Romanya ve Bulgaristan bulunur. Başkenti, Belgrad’dır.

Singapur

vizesiz ülkeler singapur

Singapur, Malay Yarımadası’nın güney ucunda, ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada ülkesidir. Kuzeyde Malezya’nın Johor eyaleti, güneyde ise Endonezya’nın Riau Adaları ile çevrili, dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biridir. Başkenti, Singapur’dur.

Solomon Adaları

vizesiz ülkeler solomon adaları

Solomon Adaları, Büyük Okyanus’un güneyinde, Papua Yeni Gine’nin doğusundaki adalar devletidir. 990’dan fazla adadan oluşur. Başkenti, Honiara’dır.

Sri Lanka

vizesiz ülkeler sri lanka

Sri Lanka, Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Hint Okyanusu’nun İncisi olarak da adlandırılan ülkede yaklaşık 21 milyon kişi yaşamaktadır. Başkenti,  Kolombo’dur.

Sudan

vizesiz ülkeler sudan

Sudan, Afrika’nın en geniş 3. ülkesi. Bir Doğu Afrika ülkesi olan Sudan kuzeyden Mısır, kuzeydoğudan Kızıldeniz, doğudan Etiyopya ve Eritre, güneyden Güney Sudan, batıdan Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad, kuzeybatıdan da Libya’yla çevrilidir. Sudan’ın ortasından, dış ilişkilerinde kültürel, toplumsal ve ekonomik olarak büyük rol oynayan Nil Vadisi geçer. Nil, Sudan’ı Batı ve Doğu Sudan olmak üzere ikiye ayırır. Başkenti, Hartum’dur.

Suriye

vizesiz ülkeler suriye

Suriye, Orta Doğu’da Lübnan, İsrail, Ürdün, Irak ve Türkiye ile komşu bir ülkedir. Akdeniz’e kıyısı vardır. Başkenti ve en büyük şehri Şam’dır. Halep, Lazkiye, Humus diğer büyük şehirleridir.

Şili

vizesiz ülkeler şili

Şili, Arjantin’in batısında, And Dağları ile Büyük Okyanus arasında kalan, kuzeyden güneye 4.300 km boyunca uzanan bir Güney Amerika ülkesidir. Kuzeyinde Peru, kuzeydoğusunda Bolivya ve doğusunda Arjantin bulunur. Başkenti, Santiago’dur.

Tuvalu

vizesiz ülkeler tuvalu

Tuvalu, Büyük Okyanus’ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesidir. Avustralya ve Hawaii’nin arasındadır. Komşuları Kiribati, Samoa ve Fiji adaları olan Tuvalu, 26 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahiptir. Tuvalu, dünyada Vatikan, Monako ve Nauru’dan sonra en küçük ülkedir. Başkenti, Fongafale’dir.

Tayland

vizesiz ülkeler tayland

Tayland, Hindiçin yarımadasının orta kısmında bulunan Güneydoğu Asya ülkesi. Sınırları batıda Burma, doğuda Kamboçya, kuzeyde Laos ve güneyde Malezya ülkeleri bulunmaktadır. Güney kısmında Tayland Körfezi, batı kısmında ise Andaman Denizi yer almaktadır. Başkenti, Bangkok’dur.

Tunus

vizesiz ülkeler tunus

Tunus, Kuzey Afrika’da, Akdeniz’e kıyısı olan bir Arap İslam ülkesidir. Batısında Cezayir, doğusunda Libya ve Akdeniz, Kuzeyinde de Akdeniz yer alır. Ülkenin güney kısmını Büyük Sahra Çölü kaplar. Başkenti, Tunus’tur.

Ukrayna

vizesiz ülkeler ukrayna

Ukrayna, Doğu Avrupa’da bir ülke. 603.628 km² yüz ölçümüyle tamamı Avrupa’da olan en geniş ülkedir. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile kara sınırı vardır. Ayrıca güneyde Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. Başkenti, Kiev’dir.

Umman

vizesi ülkeler umman

Umman, güneybatı Asya’da, Arap Yarımadası’nın güneydoğusu kıyısında yer alır. Kuzeybatıda Birleşik Arap Emirlikleri, batıda Suudi Arabistan, güneybatıda ise Yemen ile sınır komşusudur. Güneyde ve doğuda Hint Okyanusu, kuzeydoğuda ise Basra Körfezi ile çevrilidir. Başkenti, Maskat’tır.

Uruguay

vizesiz ülkeler uruguay

Uruguay, Güney Amerika anakarasının güneyinde bir ülkedir. Kuzeyinde Brezilya, batısında Uruguay ırmağı ile Arjantin, güneyinde bu ırmağın denize döküldüğü Rio de la Plata (“gümüş ırmak”) koyu, doğusunda ise Atlas Okyanusu ile çevrilidir. İnsanların yaklaşık yarısı, başkenti ve en büyük kenti olan Montevideo’da yaşar.

Ürdün

vizesiz ülkeler ürdün

Ürdün, Orta Doğu’da bulunan bir Arap ülkesidir. Kuzeyinde Suriye, kuzeydoğusunda Irak, güneyinde ve doğusunda Suudi Arabistan, batısında İsrail ve Batı Şeria yer almaktadır. Başkenti Amman olan Ürdün’ün resmî dini İslam, resmî dili ise Arapça’dır.

Venezuela

vizesiz ülkeler venezüela

Gelelim vizesiz ülkeler listesinde son sıraya.. İşte vizesiz ülkeler listesinde son ülke olan Venezuela, Güney Amerika’da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Guyana, güneyinde Brezilya ve batısında Kolombiya ile çevrilidir. Venezuela açıklarında Küçük Antiller adaları olan Aruba, Kurasao, Bonaire ile Trinidad ve Tobago ada devletçikleri bulunur. Başkenti, Caracas’tır.

Sizde tatile çıkmadan listenize vizesiz ülkeler eklemeyi unutmayın. Vizesiz ülkeler listesinde yenileme oldukça güncellenecektir. Vizesiz ülkeler listesindeki ülkelerden ziyaret edip beğendiklerinizi yorum alanına ekleyebilirsiniz.

Kaynaklar: Vikipedi, ekşisözlük

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here