Ana sayfa Hayat Yurt Dışında Umumi Tuvaletlerdeki Klozetlerin U Şeklinde Tasarlanmasının Nedeni

Yurt Dışında Umumi Tuvaletlerdeki Klozetlerin U Şeklinde Tasarlanmasının Nedeni

86
0
PAYLAŞ

Özellikle yurtdışındaki ülkelerde, evlerdeki klozet kapakları yuvarlakken umumi tuvaletlerdeki klozet kapakları her daim U şeklinde tasarlanıyor. İşte bunun nedenleri..

Bu olayı çözmek için aslında 1955 yılına gitmemiz gerekiyor.

Çünkü o yıl hazırlanan American Standard National Plumbing Code (Amerikan Standart Ulusal Tesisat Yasası), klozet kapaklarında yumuşak ve emici olmayan materyallerin kullanılmasını ve umumi tuvaletlerde bulunan kapakların U şeklinde olmasını şart koşuyordu.

O zamandan beri ABD’de umumi tuvaletler için U şeklinde tuvalet kapakları tasarlanıyor.

Elbette bu yasalar çok sıkı takip edilen ve yaptırımları olan yasalar değil; ancak o günlerden bu yana pek çok yerde bu kurala uyuluyor ve umumi tuvaletlerde bu kapaklar kullanılıyor. Peki bu kural neden koyulmuş olabilir?

Uluslararası Tesisatçılar Birliği’nden Lynne Simnick, bu yasanın sebebini şöyle açıklıyor:

Simnick, tuvalet kapağının önüne bulunan boşluğun, insanların kendilerini tuvalet kağıdıyla temizlemesini kolaylaştırdığı için gerekli olduğunu belirtiyor. Özellikle kadınlara büyük kolaylık sağlayan boşluk, ayağa kalkmak ya da tuvalet kapağına dokunmak zorunda olmadan temizlenme imkânı sunuyor.

Konu üzerine bir kaç teori de mevcut;

  • Bunlardan bir tanesi, klozete oturan erkeklerin çişlerini yaptıktan sonra birkaç damla idararla tuvalet kapağının ön kısmını kirletmesi. Umumi tuvaletlerde hijyeni sağlamak için tasarlanan U şekilli klozet kapaklarının bu amaca hizmet ettiği de düşünülüyor.
  • Bir başka düşünce ise, bu kapakların cinsel organların aynı yere değmesini önlediği yönünde.
  • Kimileri ise bu tasarımın, tuvalet kapağı hırsızlarını önlemek için düşünüldüğünü savunuyor.
PAYLAŞ
Önceki İçerikA101 24 Şubat 2018 Hafta Sonu Fırsatları
Sonraki İçerikAleyna Tilki Bilgisayar Oyunu Olarak Karşımıza Çıkıyor
Almanya'da gözlerimi açtığım hayatıma, Türkiye'de devam ediyorum. Edindiğim tecrübeler ve edebiyata olan sevgim, beni yazmaya teşvik eden bir hal aldı. Bilgiye olan açlığım ise araştırmacı kişiliğimi öne çıkardı. Ekliyo.com adresi ise şimdiye kadar edindiğim ve edinecek olduğum bilgileri, sizlerle paylaşmam için iyi bir aracı. Yazılarımı sizlerle paylaşmaktan büyük bir keyif alıyorum.

İÇERİĞE YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here