Ana sayfa Pratik Baharın Müjdecisi, Osmanlı’nın Simgesi Erguvan Çiçekleri Zamanı

Baharın Müjdecisi, Osmanlı’nın Simgesi Erguvan Çiçekleri Zamanı

120
0

Erguvanlar, baharın gelişiyle birlikte İstanbul’a sıcak bir merhaba der tüm ihtişamıyla. Hayran olunası güzelliği ve ilgi çekici tarihiyle her bahar kendinden söz ettirmekte ustadır. “Çok kalmadan gideceğim” dercesine kısa süre bizlere eşlik etmesi, onu görmeye gidebilmek için elimizi çabuk tutmamız gerektiğinin göstergesidir.

Sizleri çabuk çabuk buraya alalım, Erguvanları kaybolmadan yakalayıp hakkında daha fazla bilgi edinelim ve İstanbul’daki “erguvan etkinliğine” bir göz atalım…

Nisan ayının ortasından itibaren çiçeklenmeye başlayan Boğaz’ın sembolü erguvanlar, göz alıcı bir mor ve fuşya tonlarına bürünüp gözlere ziyafet çektirmeye başladı.

time-istanbul-erguvan

Bu muhteşem güzellik çok bekletmeye gelmez. Erguvanlar, Nisan ayı ortalarından Mayıs ayının hemen hemen sonlarına kadar kısa bir süreliğine gösterir harika çiçeklerini.

en-guzel-erguvan-listelist

İstanbul Boğazı’nı taçlandıran mor erguvanlar, görüntüsü kadar üzerinde konuşulmaya değer zengin bir tarihe de sahiptir.

uyum-erguvan-listelist

Bizans hükümdarları, kıyafetlerinin rengini erguvanlardan esinlenmiştir. Çünkü doğal yollarla üretilen en zor renk olan mor, bir zenginlik ve güç belirtisiydi.

erguvan-net-listelist
Kaldı ki imparator dışında birinin mor pelerin takması yasaktı.

Erguvanlar, Osmanlı devletinin de vazgeçilmez simgesiydi…

erguvan-istanbul-listelist
Osmanlı Sultanı Yıldırım Beyezıt’ın damadı olan Emir Sultan’ın her yıl erguvan açma mevsiminde Bursa’da müritleriyle buluşması nedeniyle 14. yüzyıldan itibaren her bahar erguvan şenlikleri düzenlenmiştir. Bu gelenek 19. yüzyıla kadar sürdürülmüştür.

Geçmişte erguvanın sert ve güçlü dallarından baston yapılmıştır. Şu an hala rengi sayesinde mutfaklarımızda salatalara renk ve lezzet vermek için tercih edilir.

erguvan-liste
Erguvanların diğer bir önemli özelliği de toprağa azot bağlamasıdır.

1 Mayıs-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikler kapsamında İstanbullular, saygıdeğer erguvanların maviyle bütünleşen güzelliğine boğaz turlarında tanıklık edebilecekler.

bogaz-turu-erguvan-listelist
Turlarda söyleşiler, şiir dinletileri ve müzik dinletileri yapılacak. Katılımın ücretsiz olacağı turlarda kontenjan gemi kapasitesi ile sınırlıdır.
Turlar;
İskele Adı Kalkış / Varış
Eminönü İskelesi 11:00 – 14:00 // 15:00 – 18:00
Beşiktaş Barbaros İskelesi 11:20 – 13:25 // 15:20 – 17:25
Üsküdar İskelesi 11:35 -13:40 // 15:35 – 17:40

Boğaz turları dışında da erguvanları fotoğraflamak isterseniz; Gülhane Parkı, Yıldız Parkı, Kuzguncuk’da Fethi Ahmet Paşa Korusu ve Emirgan Parkı önerilerimiz arasında.

Gülhane-Parkı-listelist
Gülhane Parkı ve erguvanlar…

Biz yine söyleyelim. İstanbul’da baharı temsil eden en güzel renkleriyle erguvanları görmeyi kaçırmamanızı öneriririz. Fazla vaktiniz yok 😊

yali-erguvan-listelist

Kaynak;1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here