Ana sayfa Pratik Birbirinden İddalı En İyi Kısa Filmler Serisi, Mutlaka İzleyin!

Birbirinden İddalı En İyi Kısa Filmler Serisi, Mutlaka İzleyin!

104
0

Kısa filmler! Net, direkt ve gereksiz diyaloglardan uzak… “5-10 dakikalık bir film yapmak ne kadar zor olabilir ki?” Dediğinizi duyar gibiyiz. 40 dakikayı geçmeyen, sıklıkla 15-25 dakika bandında çekilen kısa filmlerin, sanılanın aksine yapım aşaması hayli zordur. Zira hikâyenizi anlatmak için saatleriniz yoktur. İzleyiciye mesajınızı iletmek için çok kısa bir süreye sahipsinizdir. Kısa filmler konu olarak, genellikle uzun metrajlı filmlerin ticari kaygılardan dolayı görmezden geldiği, daha derin konulara değinir. Dolayısıyla kısa film yapımcıları çok daha özgürdür. Sırf bu sebepden bile kısa filmler çok daha izlenesidir! Animasyon filmlerin de önemli bir yere sahip olduğu kısa filmlerin, güzel örneklerinden hatırlayabildiklerimizi sizler için derledik! Siz de aklınıza gelen ve tavsiye edeceğiniz kısa filmleri yorum olarak paylaşırsanız seviniriz. 😊

a trip to the moon


Ayın gözüne roketin saplandığı sahnesinden tanıdığımız A Trip to the Moon, 1902 yılında Georges Méliès tarafından çekilmiş, sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmidir. Aslına bakarsak bu kült film, sinema tarihinde birçok konuda ilktir.

paperman


Film, şans eseri güzel bir kadınla tanıştıktan sonra hayatı değişen, yalnız yaşayan bir adamın hikayesini anlatıyor. Çabası ayakta alkışlanası!

six shooter


Martin McDonagh’nın Oscar ödüllü kısa filmi Six Shooter! Tuhaf bir yolculuk hikayesi, eşsiz diyaloglar… 2005 yılında En İyi Kısa film dalında Oscar’ı aldığı gibi, BAFTA ödüllerinde de aynı dalda başarıya ulaşmıştır.

inside


Oldukça ender görülen, çoklu kişilik bozukluğunu (dissosiyatif bozukluk) konu alan bu film, kendinizi sorgulamanıza sebep olabilir. Dikkatle izlenesi!

logorama


Logorama, en iyi kısa animasyon dalında Oscar almış, ‘’yeni dünya’’ konusunda oldukça eleştirel bir film. İzlemeniz gereken bir başyapıt diyebiliriz. “Bu izlediğiniz on altı dakikayı yaratmak, altı yılımı aldı; belki otuz altı yıl içinde bu sefer uzun metraj bir filmle beni yine buralarda görebilirsiniz.” Nicolas Schmerkin (Logorama’nın yapımcısı)

the black hole


Konusu ve kurgusuyla üç dakika boyunca izleyiciyi hem eğlendirip hem düşündüren film, en popüler kısa filmlerden biri olmuştur.

geri’s game


Animasyon tekniği açısından olduğu kadar, konusu ve konunun işlenişi ile de büyüleyen; yaşlı bir amcanın santranç macerasını anlatan, Pixar imzalı animasyon film.

le ballon rouge


Albert Lamorissen tarafından1956 yılında çekilmiştir. Film, bir çocuk ve onun en yakın arkadaşı kırmızı balonun hikayesini konu alır. 1957 yılında En İyi Senaryo ödülünü kazanan filmde neredeyse hiç diyalog yoktur.

skhizein


‘’Şimdi tam 91 santimetre uzaktayım, kendimden.’’ Film, birçok film festivalinde en iyi kısa animasyon seçilmiştir. Defalarca izlemek isteyebilirsiniz.

room 8


Senaryosu Oscar’lı senarist Geoffrey Fletcher’a ait, yönetmenligini James Griffiths’in yaptığı 67. BAFTA en iyi İngiliz kısa film ödülüne sahip, 2013 yapımı etkileyici bir kısa film.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here