Ana sayfa Pratik Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

125
0

Dil, insan vücudunun en önemli fonksiyonlarından biri. Çocukkenden başlayıp, yetişkinlik zamanlarımız boyunca hemen her türlü iletişimimizi geliştirmeyi sağlar. Tek başına iletişimin ana kaynağı. Diyalog, derdini anlatma ihtiyacını karşılama, sanat, felsefe konuşabilme, kitlelere fikirlerini aktarma; her şeyi halletmeye yetiyor… Ticaret de, insan ilişkileri gibi dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan dillere göre dizayn edilmiştir. Bu liste günümüzde, dünya nüfusuna göre en çok konuşulan dilleri konu alıyor.

Türkçe (Konuşan sayısı 100 milyon)


Güzel Türkçemiz, ülkemiz dışında başta yavru vatan Kıbrıs olmak üzere; balkan ülkelerinde, Kafkaslarda, İran’da ve Orta Asya ülkelerinde de konuşuluyor. Ayrıca bir zamanlar Anadolu’dan iş için Avrupa’ya yerleşen önemli oranda Türk nüfusu da anadilinden kopmamamın gayretiyle, yurt dışında doğan çocuklarına dilimizi öğretmeyi ihmal etmiyor.

Fransızca (Konuşan sayısı 129 milyon)


Dünyanın en romantik dili olarak adlandırılan Fransızca; Fransa dışında, Belçika, Kanada, Ruanda, Kamerun, Kongo, Fildişi Sahili, Madagaskar, ve Haiti’de olmak üzere birçok ülkede konuşuluyor. Fransızca’da “merhaba” demek için “Bonjour” deyin.

Malayca (Konuşan sayısı 159 milyon)


Malayca; Malezya, Singapur, Brunei’in resmi dilidir. Aynı zamanda Tayland, Filipinler ve Endonezya’da da konuşulmaktadır. Farklı ülkelerde birçok lehçeye sahip Malayca, kökeninde birbirinin aynısı, bu da kendisini dünyanın en çok dokuzuncu konuşulan dili yapıyor. Endonezyaca’da “merhaba” demek için “Selamat pagi” deyin.

Portekizce (Konuşan sayısı 191 milyon)


Portekiz küçük bir ülke olabilir fakat 12. yüzyılda İspanya’dan bağımsızlığını kazanan Portekizliler, gemicilikteki başarıları sayesinde dillerini birçok yere yaymayı başardılar. Portekizce, Portekiz dışında Brezilya, Mozambik, Makao, Angola gibi ülkelerde resmi dil olarak kullanılıyor; Venezuela başta olmak üzere bazı Latin Amerika ülkelerinde ise yaygın olarak konuşuluyor. Portekizce’de “merhaba” demek için “Bom dia” deyin.

Bengalce (Konuşan sayısı 211 milyon)


Dünyada Bengalce konuşanların sayısı çoğu insanın bekleyebileceğinden çok daha yüksek. En büyük sebebi ise tek başına nüfusu 120 milyonun üzerinde olan Bangladeş. Bangladeş’te hemen herkes Bengalce konuşuyor. Bunun dışında, çevre ülkelerde konuşulduğu rakamları ve ülke dışında yaşayan vatandaşları da eklediğimizde ulaştığımız rakam 211 milyon oluyor. Bengalce’de “merhaba” demek için “Ei Je” (EYE-jay) deyin.

Arapça (Konuşan sayısı 246 milyon)


Dünyanın en eski dillerinden biri olan Arapça, Orta Doğu’nun ve Kuzey Afrika’nın tamamında konuşuluyor. Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Suriye, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Lübnan, Mısır, Yemen bu dilin yaygın olduğu ülkerin başında geliyor. Ayrıca, Arapça Kur’an’ın dili olduğundan, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca Müslüman da Arapça konuşmakta. Arapça 1974’te Birleşmiş Milletler’in altıncı resmi dili kabul edilmiştir. Arapça “merhaba” demek için, “Al salaam a’alaykum” deyin (Selam Aleyküm).

Rusça (Konuşan sayısı 277 milyon)


Birleşmiş Milletler’deki altı dilden biri olan Rusça, sadece anavatan Rusya’da değil, aynı zamanda Belarus, Kazakistan, ve Kırgızistan’da resmi dil olmak üzere, diğer Orta Asya ülkelerinde de konuşulmakta. Rusça’da “merhaba” demek için “Zdravstvuite” (ZDRAST vet-yah) deyin.

İspanyolca (Konuşan sayısı 392 milyon)


En yaygın bilindiği İspanya’dan bahsetmiyoruz bile, çoğunda resmi dil olmak üzere, bütün Güney Amerika ve Orta Amerika ülkelerinde İspanyolca konuşuluyor. İspanyolca’da “merhaba” demek için “Hola” deyin (OH-la).

Hintçe (Konuşan sayısı 497 milyon)


Çok sayıda lehçeye sahip Hintçe, dünyanın ikinci kalabalık nüfuslu ülkesi Hindistan’ın ana dili. Birçok insan, Hindistan nüfusunun yakında Çin’i geçeceğini öngörürken, Hindistan’da sömürge döneminde yaygınlaşan İngilizce’nin de konuşulması, Hintçenin dünyanın en popüler dili olmasını engelliyor. Hintçe “merhaba” demek için “Namaste” (Nah-MAH-kal) deyin.

İngilizce (Konuşan sayısı 508 milyon)


İngilizce hayatın her alanında ve dünyanın her yerinde. İster ileri seviye olsun, ister orta, isterse başlangıç; günümüzde İngilizce bilmeyen insan neredeyse yok. Kimisinde resmi dil olmasıyla birlikte en çok konuşan ülkeler arasında Yeni Zelanda, ABD, Avustralya, İngiltere, Zimbabwe, Karayipler, Hong Kong, Güney Afrika ve Kanada da yer alıyor. İngilizce’de “merhaba” demek için “Hello” deyin.

Mandarin (Konuşan sayısı 1 milyar +)


Sürpriz, sürpriz, sürpriz! Gezegende en çok konuşulan dil, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de konuşuluyor. Çince’nin en çok konuşulan lehçesi olan Mandarin’i öğrenmek gerçekten çok zor. Çünkü her kelime farklı tonlamalarla dört ayrı şekilde telaffuz ediliyor. Yeni başlayanların, bir sesi bir başkasından ayırmada zorlanacağı aşikar. Yine de, bir milyardan fazla insan bunu yapabiliyorsa, siz de yapabilirsiniz. Mandarin’de “merhaba” demek için “Ni hao” (Nee HaOW) deyin.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here