dünyanın en derin ve en eski gölü Baykal

dünyanın en derin ve en eski gölü Baykal

79
0
PAYLAŞ

Sibirya’nın güneyinde bulunan Baykal Gölü, 1642 metre derinliğiyle dünyanın en derin gölü olma özelliğini taşıyor. Bunun yanında Baykal, dünyadaki en eski ve en temiz göl. Gezegenimizin en büyük tatlı su kaynağı… Fotoğrafçı Kristina Makeeva imzasını taşıyan fotoğraflar, üzeri buzla kaplı bu doğa harikasına daha yakından bakmamızı sağlıyor. Bakar bakmaz da büyüleniveriyoruz.

baykal golu rusya fotograflar 4

“Geziyi planlarken bu kadar harika, görkemli ve masalsı olacağını tahmin etmiyorduk. Güzelliğiyle öyle bir kendimizden geçtik ki orada bulunduğumuz 3 gün boyunca neredeyse hiç uyumadık.” diyor Makeeva.

baykal golu rusya fotograflar 2

Makeeva, gölün 600 km uzunlukta olduğunu ve üzerindeki buzun 1-5-2 metreyi bulduğunu söylüyor: “Bu buz aşağı yukarı 15 tonluk bir taşıtı kaldırabilir.” Göl yüzeyindeki buzda arada bir çatlaklar oluştuğunu ve oluşan her bir çatlağın gök gürültüsü veya silah sesini andıran bir ses çıkardığını da anlatıyor. Bu kırıkların uzunluğu 10 ile 30 metre arasında değişiyor.

baykal golu rusya fotograflar 7

Baykal Gölü’nün üzerindeki buz Mayıs ayına kadar duruyor. Ama Nisan ayından itibaren, buzun üzerinde dolaşmak tehlikeli hale geliyor. Buzun içindeki baloncuklar ise algler tarafından üretilmiş metan gazı yüzünden meydana geliyor.

baykal golu rusya fotograflar 1

baykal golu rusya fotograflar 3

baykal golu rusya fotograflar 5

baykal golu rusya fotograflar 6

baykal golu rusya fotograflar 8

baykal golu rusya fotograflar 9

baykal golu rusya fotograflar 10

baykal golu rusya fotograflar 11

baykal golu rusya fotograflar 12

baykal golu rusya fotograflar 13

baykal golu rusya fotograflar 14

baykal golu rusya fotograflar 15

baykal golu rusya fotograflar 16

baykal golu rusya fotograflar 17

baykal golu rusya fotograflar 18

h/t: designyoutrust, boredpanda

rus-bale-danscilarinin-sahne-arkasi-2


PAYLAŞ
Önceki İçerikDünya Yaban Hayatı Günü Fotoğraf Yarışması’nda finale kalan muazzam kareler
Sonraki İçerikparisli baletlerin etkileyici fotoğrafları
Almanya'da gözlerimi açtığım hayatıma, Türkiye'de devam ediyorum. Edindiğim tecrübeler ve edebiyata olan sevgim, beni yazmaya teşvik eden bir hal aldı. Bilgiye olan açlığım ise araştırmacı kişiliğimi öne çıkardı. Ekliyo.com adresi ise şimdiye kadar edindiğim ve edinecek olduğum bilgileri, sizlerle paylaşmam için iyi bir aracı. Yazılarımı sizlerle paylaşmaktan büyük bir keyif alıyorum.

YORUM YOK

İÇERİĞE YORUM YAZ