Dünyanın En Hızlı Hayvanları

Dünyanın En Hızlı Hayvanları

180
0
PAYLAŞ

Doğada ve hayatta hız en önemli araçlardan biridir. Eğer bir hayvanda hız yoksa, yırtıcıları atlatmak için yeterince akıllı olmak zorundadır. Karada yaşayan dünyanın en hızlı hayvanlarını sizler için araştırdık işte diğerlerine göre avantajı olan canlılar.

Zürafa

1

Zürafalar karada yaşayan, en uzun boylu memeli hayvanlardandır. Zürafaların boyu ve ilginç şekli sizi aldatmasın. Ortalama saatte 52 km kadar koşabilirler.

Bozayı

2

Bozayılar genellikle nazik ve sevimli olarak lanse edilir. Ancak sadece yavrularını korurlar ve daima yemek peşinde koşarlar, aslında oldukça vahşi ve ölümcül hayvanlar arasındadır. Büyüklüğüne ve kilosuna rağmen saatte 56 km hız yapabilirler.

Çakal

çakal

Özellikle Afrika ve Avrasya’nın güney merkezinde yaşamaktadır ve köpekgiller sınıfına girer. Bazı vahşi çakallar 55 km hıza kadar çıkabilir.

Mule Deer

mule-deer

Adını pek sık duymadığımız bu memeliler Kuzey Amerika’da bulunan bazı ülkelerde ve Arjantin’de yaşar. İkinci derece ölümcül hayvanlar gurubundadır. Bu katır geyikler yaklaşık 57 km kadar hız yapabilir.

Tazı

tazı

Yapış köpeği olarak da bilinir, en hızlı köpek türüdür. oldukça zayıf olan bu köpek saatte 56 kilometreye kadar çıkabilir.

Zebra

zebra

Güney Afrika’nın en göz alıcı hayvanlarından biri olan zebralar, atların akrabaları arasındadır. Siyah ve beyaz çizgili postları olan zebralar 64/s km hızla koşmaktadır.

Sırtlan

sırtlan

Çizgili, benekli gibi birçok türü olan sırtlanlar etobur memeliler grubundadır. Güney Afrika kıtasına özgü olan sırtlanlar çok güçlü bir çeneye sahiptir. Çenelerinin kuvveti nedeniyle yiyecek bulamadıklarında kemikte yiyebilirler, saatte 64 kilometre kadar koşabilir.

1Kulan


 

Pek bilinmeyen yabani türkmen eşeğidir. Ayrıca atlar ile akrabalığı bulunmaktadır, 69km/s hız yapabilir.

Amerikan Çakal

çakal

Çakalın bir başka türüdür; çakal kadar (69 km) hıza ulaşabilir ve genelde böcekleri yutarak beslenmektedir.

Gri Tilki

gri-tilki

Tilkilerin sadece iki cinsi bulunmaktadır gri tilkide bunlardan bir tanesidir. Gri tilkiler 67,5 km/s kadar koşar ve kaçmak için hızlıca ağaçlara tırmanabilir.

Devekuşu

devekuşu

Dünyanın en büyük ve en hızlı kuş türüdür. Yaklaşık 70 km/s kadar hız yapabilir, aynı zamanda en büyük yumurtaya sahiptir.

Kırmızı Kanguru

Avustralya kökenli bu kanguruların daha çok zıplamaları meşhur, ancak hızlarının da eksik kalır yanı yok. Kangurular 71 kilometre hıza ulaşabilir.

kırmızı-kanguru

Avcı Köpeği

avcı-köpek

Tip olarak sırtlanlara benzemektedir, ancak sırtlanlarla bir akrabalığı bulunmuyor. Avcı köpek aynı zamanda süslü kurt ve boyalı köpek gibi isimlerle de bilinir. Ortalama 72 km/s hıza kadar ulaşabilir.

Tavşan Jack

8-jack-rabbit_tn

Tavşan ve kaplumbağa hikayesini hatırlıyor musunuz ? sadece bir masal olsa bile hızı tıpkı hikayede ki gibi gerçektir. Bu yırtıcı tavşanlar zikzak yaparak 72 km hızla depar atabilir.

Elk

elk

Büyüklüğü sakın sizi aldatmasın. En büyük ikinci geyik türü olan Elkler 72 km hıza ulaşabilir.

Aslan

aslan

Yaşayan en büyük ikinci kedi olarak bilinen, bu güçlü kedigiller 80 kilometreye kadar çıkabilir.

Siyah Buck

siyah-geyik

Hint kıtasındandır ve antilop olarak sınıflandırılmışlardır. Vahşi kediler ve kurtlar tarafından avlanmaktadır. Yaklaşık 80 km kadar hız yapabilmektedir.

Wildebeest

Wildebeest

Gnu olarakta bilinen Wildebeest antilopların bir cinsidir. Bu antiloplar 79 km kadar hızla koşabilir

Çeyrek At

çeyrek-at

İngilizce adıyla ”Quarter Horse” Amerika’nın en popüler at cinsindendir. Yaklaşık 88 kilometre hıza ulaşabilir.

Çita

çita

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikDünyadan Sıradışı Binalar
Sonraki İçerikMükemmel Zamanlamayla Çekilmiş Fotoğraflar
1985 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Uzun yıllar teknoloji sektöründe, farklı alanlarda görev yaptım. Daha sonra trend olan içeriklere rastlamam, beni Ekliyo ile tanıştırdı. Artık güncel bilgileri ve gelişen dünya yeniliklerini sizlere anbean paylaşıyorum.

YORUM YOK

İÇERİĞE YORUM YAZ