Gerçek silahlar, elinde “sihirli” müzik aletlerine dönüşüyor

Gerçek silahlar, elinde “sihirli” müzik aletlerine dönüşüyor

89
0
PAYLAŞ

Sanatçı Pedro Reyes, “Imagine” adını verdiği çalışmasında, imha edilecek savaş silahlarını topluyor ve telli, vurmalı ve üflemeli çalgılara dönüştürüyor. Reyes, bu dönüşümün sadece fiziksel bir şey olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Görünür ve görünmez şiddet arasında bir fark var. Son 6 yılda Meksika’da meydana gelen silahlı saldırılarda yaklaşık 80.000 insanın ölümü veya ABD’deki okul saldırıları şiddetin görünür tarafı. Görünmez olan taraf ise silahın bir ticaret unsuru olması ve savaş silahlarıyla ilgili yasakların ihlali. Tabi ki şirketlerin bunun üzerinden hissedar karı alması durumunu da unutmamak gerekir.  Bu, kültürel olarak reddedilmeyen büyük bir ölüm ve acı endüstrisidir.”

pedro-reyes-silah-enstruman-1

pedro-reyes-silah-enstruman-2

pedro-reyes-silah-enstruman-4

Meksikalı sanatçı, gömülmesi planlanan 6.700 silahı satın alıp 50 adet müzik aletine dönüştürmek için altı müzisyenle çalışıyor. Reyes, özellikle savaşlarda kullanılan silahları dönüştürmek istemesinin sebebini ise şöyle açıklıyor: “Birçok canın bu silahlarla alındığını göz önünde bulundurmak önemlidir. Bunu bir şeytan çıkarma olarak da görebiliriz. Müzik, iblisleri kovdu ve kaybolan hayatların ağıdı oldu.”

pedro-reyes-silah-enstruman-5

pedro-reyes-silah-enstruman-6

Reyes, silahların hala Hollywood’da ve video oyunlarda seksi birer nesne olarak tasvir edildiğini düşünüyor: “Ekranda sigara içmeyi reddedecek aktörler görebilirsiniz, ancak tetiği çekerken mutlu olan bir kahraman rolünü reddedecek yok.”

pedro-reyes-silah-enstruman-8

pedro-reyes-silah-enstruman-9

pedro-reyes-silah-enstruman-10

Belki de sanatçı, hiçbir gerçek savaşın ve silahın, müzik ve barış kadar gerçek olamayacağını düşünüyor. Kim bilir…

“Imagine all the people, living life in peace…”

h/t: Pedro Reyes, colossal


PAYLAŞ
Önceki İçerikCan Bonomo’nun ilk resim sergisi…
Sonraki İçerikrenkli fotoğraflarla 50 yıl önceki Suriye
1985 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Uzun yıllar teknoloji sektöründe, farklı alanlarda görev yaptım. Daha sonra trend olan içeriklere rastlamam, beni Ekliyo ile tanıştırdı. Artık güncel bilgileri ve gelişen dünya yeniliklerini sizlere anbean paylaşıyorum.

YORUM YOK

İÇERİĞE YORUM YAZ