Ana sayfa Pratik Google Chrome Tarayıcısını Hızlandırmak İçin Öneriler

Google Chrome Tarayıcısını Hızlandırmak İçin Öneriler

122
0

Google chrome her ne kadar kusursuz ve şuan ki en iyi tarayıcılardan biri olsa da, bazı zamanlar kullanıcıları çileden çıkartabiliyor. Özellikle sistemi yetersiz olan kullanıcılar videolarda donma, sayfalarda kasılma gibi sorunlar yaşayabiliyor. Bizde bu konuda işinize yarayacağını düşündüğümüz hızlandırma konusunda birçok alternatif yolu araştırdık ve işe yarayan 20 yöntemi bir araya getirdik.

Adres çubuğuna chrome://flags yazın ve açılan yerin sağ üst tarafında bulunan varsayılan değerlere sıfırla düğmesine basın. Faydası olmazsa buradan gene bazı araçları kapatabilirsiniz. Dikkatli olmanız önerilir aksi halde yanlışla tüm verilerinizi silebilirsiniz.

google-chrome-geçmiş

Favorilere eklemiş olduğunuz sitelerde ciddi bir temizlik yapın. Bunun için yine adres çubuğuna chrome://bookmarks yazın ve girin. Açılan sayfada yer işaretleri çubuğuna tıklayın ve gereksiz gördüğünüz siteleri bu alandan kaldırın

chrome-hizlandirma

Eğer fazla eklenti kullanıyorsanız ayarlar sayfasından uzantılara gelerek etkin tikini kaldırın. İşinize yarayacak zamanlarda tekrar tike basarak aktif edebilirsiniz. Fakat gereksiz görüyorsanız çöp simgesine basarak kaldırın.

chrome-eklenti-silme

Bazen siz istemeden herhangi bir program vasıtasıyla can sıkıcı uygulamalar tarayıcınıza bulaşabilir. Çoğunlukla bunlar virüs olarak adlandırılır ve silinemez. Bu tip durumlarda Adwcleaner yazılımını yükleyin ve arkanıza yaslanın Adwcleaner baştan sona temizlesin.

Çok fazla sekme açtığınızda kasılmalar ve donmalar yaşamanız muhtemeldir. Ancak Chrome’un bu konuda ”Yığılı Sekmeler” adı altında kullanıcılarına sunduğu çok güzel bir özellik var. Yığılı sekmeler’i yine about:flags sayfasından aktif edebilirsiniz.

Tekrar flags sayfasını açın ve ctrl+f kısayolunu kullanarak maksimum karo sayısı yazan yeri bulun. Varsayılan yazan yeri 512 değerine getirin.

chrome-hizlandirma-yontemi

Ayarlar sayfası üzerinden gelişmiş senkronizasyon butonuna basın ve şifreler tikini kaldırın. Ancak unutmamanız gereken bu nokta, bu işlem ön belleğe alınan şifrelerin kaydedilmesini önleyecektir.

google-chrome-hizlandirma

Aynı sayfa üzerinden geçmiş ve otomatik doldurma tiklerini kaldırabilirsiniz. Bu sayede her açtığınızda sıfır browser gibi kullanabilirsiniz.

Hızlandırmaya yardımcı programlar kullanabilirsiniz. Bunlar arasında en yaygın olanı Google Chrome hızlandırma eklentisi olan Fastest Chrome’dir. Uzantıyı bu sayfadan indirebilirsiniz.

İnternet geçmişinizi silmenin zamanı gelmiş olabilir. Uzun süreli kullanımlarda tarayıcınızın ağırlaşması normaldir, ayarlar ekranın tüm tarama verilerini temizleye tıklayın. Açılan pencerede eğer kaydetmek istediğiniz bir yer varsa tiki kaldırın ve son 1 saat yazan yeri en baştan seçeneğine getirin.

Bazen sadece tarayıcı geçmişini silmek işe yaramayabilir. Hard disk üzerinde gizli kalıntı dosyalar bırakmaktadır. Bunlardan kurtulmak için CCLeaner isimli programı yükleyip, baştan sona analiz edin. Bu işlem biraz uzun sürecektir analiz tamamladıktan sonra tüm verileri sil tuşuna tıklayın.

gecmisi-silmek

Google chrome’u tamamen silip yeniden kurmayı deneyin. Üstte ki kalıntı dosya işlemini uygulamanız önerilir, program ekle ve kaldır üzerinden silmek yeterli olmayabilir.

google-chrome-kalici-silmek

Eğer videolarda takılma ve donma problemi yaşıyorsanız flash player ile alakalı olabilmektedir. chrome://plugins/ adresine giderek, adobe flash player’i devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirin.

flash-player

Harici bir ekran kartına sahipseniz, bilgisayarınız onboard işlemcili kartı görüyor olabilir. Nvidia kartlarda bu sorun sıklıkla görülmektedir. Google chrome kısayoluna sağ tıklayın grafik işlemciyle çalıştırın üzerine gelin ve açılan yerden yüksek performanslı grafik işlemciyle çalıştır seçeneğine tıklayın. Bazı kartlarda bu seçenek olmayabilir, ekran kartınızın panelinden bu işlemi yapabilirsiniz.

nvidia-yukse-performans

Java veya flash player güncel olmayabilir, bu sorunu aşmak için kendi sitelerinden güncel versiyonlarını indirebilirsiniz.

java-indir

Chrome’u açtığınızda bellek kullanımı artıyorsa sistemsel bir sorun olabilir. Masaüstü arka planı devre dışı bırakıp, yine masaüstünde bulunan klasörleri temizlemeyi deneyin.

chrome-bellek-kullanimi

Sağ üst köşede bulunan üç çizgiye basın ve ayarlar ekranına gelin. İmleci aşağı doğru çekin ve gelişmiş ayarları göstere basın. En alt tarafta bulunan ayarları orjinal hale getir butonunu kullanın. Bu işlem browser ayarlarınızı varsayılan değere getirmeye yarar.

browser-ayarlarini-sifirla

Reklam engelleme eklentisi kullanıyorsanız, kaldırın ve yerine program sürümü olan engelleyicileri deneyin. Eklenti bazlı çalışan reklam engelleyiciler sayfa yüklenirken reklamları da beraber indirir. Sayfa açılış hızını etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi reklamlardır.

eklenti-silme

Gizli pencereyi açarak hem gizli, hemde hızlı sörf yapabilirsiniz. Hiçbir dosyayı kayıt altında tutmadığı için hızda belirgin bir artış olacaktır.

gizli-pencere

Henüz tam olarak etkisini göstermese bile, gelişme aşamasında olan tuval özelliğini chrome://flags/ adresinden etkinleştirerek sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

tuval-etkin

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here