Ana sayfa Pratik İşitme Engelliler İçin Geliştirdiği Tercüme Programıyla Stanford’dan Burs Kazandı

İşitme Engelliler İçin Geliştirdiği Tercüme Programıyla Stanford’dan Burs Kazandı

145
0

Liseli öğrencilerimiz bizleri gururlandırmaya devam ediyor. Lise öğrencisi Neval Çam’ın işitme engelliler için geliştirdiği işaret dili tercüme yazılımı ile Stanford Üniversitesi’nde yüzde yüz burs kazanarak Microsoft’un yılın en başarılı kadın girişimcisi seçilerek bizlerin büyük bir kıvanç duymasını sağlıyor.

Stanford Üniversitesi’nde yüzde yüz burs kazanan Neval Çam böylelikle hayallerini gerçekleştirmeyi de başardı.

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesinde eğitimini sürdüren Neval Çam, henüz 16 yaşında işaret dilini tercüme eden bir yazılım geliştirdi.

neval-cam-teknolojinin-kadin-liderleri-microsoft

Kurslar, özel dersler sınavlar gibi konularla uğraşmak yerine öğrendiği bilgileri yapay zeka projelerine aktaran Neval en sonunda kendisinden 10-15 yaş büyük insanlarla aynı kategoride yarıştı ve kazandı.

microsoft-un-en-iyi-kadin-yazilimci-sectigi-n-9604104_o

Neval Çam geliştirdiği proje sayesinde Microsoft tarafından yılın en başarılı kadın yazılımcısı seçildi ve hayali olan Stanford Üniversitesi mühendislik fakültesi bilgisayar bilimleri bölümünde 4 yıl tam burs hakkı kazandı.

neval-cam-isaret-dili-yazilimi-microsoft-e1495983287856

Hayallerini henüz 16 yaşındayken gerçekleştirme başarısı gösteren Neval’in bu güzel projesinden sizlere biraz bahsedelim;

neval-cam-isaret-dilini-tercume-eden-yazilimiyla-stanford-dan-tam-burs-aldi-240p-tn

Başarıya giden yolun temellerini önce sınıf arkadaşlarıyla atan Neval, henüz 10. sınıfa giderken “Leap Motion Aracılığıyla İşaret Dili Tercüme Cihazı”nı geliştirdi.

maxresdefault

Proje, işitme ve konuşma engelli kişilerin günlük hayatlarında işaret dilini bilmeyenler ile de rahatça iletişim kurabilmesini sağlıyordu.

7899f42f66d091c1055e2b423852455e_dah3dnqxgaayvowjpg

Akıllı telefon ve cihazlarda da kablosuz olarak kullanılabilen program işaret dilini anında tercüme ederek iletişimdeki engelleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

DAvU4_bXUAAoDR3

Hayallerine emin adımlarla koşan Neval; “Kabullerde önemli olan notlar değil, projeler. Özellikle Stanford Üniversitesi lise hayatı boyunca yaptığınız projeleri kriter alıyor.”

crO_SzAOKLwmZiKc

Benim kabulümde de, geliştirdiğimiz cihazın yanı sıra okulun folklor grubuyla katıldığım Avrupa turneleri etkili oldu. Kabul mektubumda ‘farklı kültürlere kolayca uyum sağlayabileceğinize kanaat getirilmiştir’ yazıyordu” diyor.

maxresdefault (1)

Umuyoruz Neval’in bu başarısı sürer ve tüm gençlere ilham kaynağı olur.

neval-cam-en-basarili-kadin-yazilimci-girisimci-microsoft

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here