Ana sayfa Pratik İstanbul’da Asla Kaçırmamanız Gereken Festivaller

İstanbul’da Asla Kaçırmamanız Gereken Festivaller

87
0

Nisan ayında başlayacak festival sezonu ile İstanbul’lular şehrin içerisinde şehirden kaçış yapabilecekleri bir çok etkinliğe katılabilecek. Daha önce deneyimlediğim etkinliklerin bir derlemesini yaptım ve bu sene kaçırmamanız gereken etkinlikleri inceledim. Güneşin ve müziğin tadını bir de bu festivaller ile çıkarın.

XJazz Festivali – 12-16 Nisan

XJAZZ ANKARA
Caz müziğini dans, elektronik doğaçlama ve güncel klasik türleriyle bir araya getirerek farklı mekanlarda farklı sanatçılarla gerçekleştirilen XJazz Festivali Berlin’den başlayarak Tel Aviv, Ankara ve İstanbul’a yayılarak büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz sene bazı etkinlikleri iptal edilse de gerçekleşen etkinlikler hem caz hem de elektronik müzik sevenleri memnun etti diyebilirim. Bu sene 12 Nisan’da başlayacak festivalde benim için öne çıkanlar;
-ÄTNA / RAIN LAB (Idil Mese Music & Da Poet) @ Borusan Sanat
-Lopenstraat / MikadoOfficial @ kargART
-İstanbul x Berlin Ensemble ft. Elif Çağlar-Muslu, Sebastian Studnitzky , Ediz Hafızoğlu Official, Matthew Hall, Tobias Backhaus @ Zorlu Performans Sanatları Merkezi Studio
-Kraak & Smaak @ KLEIN
-Grandbrothers @ Babylon Bomonti
-Ipek Ipekcioglu ft. Petra Nachtmanova & Ceyhun Kaya @ KadıköySahne
Detaylar

Parkfest – 13 Mayıs

PARKFEST
İstanbul’un bu yılki ilk açık hava festivali Parkfest 13 Mayıs’ta Küçükçiftlikpark’ta.
Elektronik müzik dünyasının kült ismi James Lavelle’in efsane projesi UNKLE’ın başı çekeceği festivalin kadrosunda; yıllar sonra onu çok seven İstanbul seyircisi ile buluşacak olan elektronika ve jazz’ın en güzel birlikteliği KOOP projesiyle Oscar Simonsson, synthpop tarzının ülkemizdeki yüzakı Jakuzi, Tel Aviv merkezli indie-pop grubu Lola Marsh ve kültürlerin birlikteliğinin coşkulu modern zaman kutlaması Anna RF yer alıyor. Parkfest 2017 sahnesinin diğer konukları ise solo projesi Vilette ile Sine Büyüka, Nihil Piraye ve Allen Hulsey, Erdem Tunalı’dan oluşan elektronik proje Monality olacak.
Detaylar

Chill Out Festival – 20-21 Mayıs

CHILL-OUT
12. senesinde Chill Out Festival bugüne kadarki en geniş kapsamlı müzikal seçkisini hazırladı. Elektronik müziğin farklı tarzlarından bir çok dj 20-21 Mayıs tarihlerinde Lifepark’ta gerçekleşecek festivalde sahne alacak. Şehrin en güzel festivali olduğunu düşündüğüm bu etkinlikte müziğin yanında harika bir şekilde tasarlanmış etkinlik alanındaki sanatsal aktiviteler de güzel zaman geçirmenizi sağlayacak.
Detaylar

İstanbul Caz Festivali – Temmuz

24.icf530x340eng
İstanbul Caz Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 1994 yılından beri her yıl temmuz ayının ilk yarısında İstanbul’un değişik konser ve etkinlik mekânlarında gerçekleştiriliyor. Bu yılki program henüz açıklanmasa da geçen yıllardaki gibi önemli isimlere ev sahipliği yapacağı kesin. Şimdiden takipte kalmanızı öneririm. Partymag mobil uygulamasından da detayları takip edebiliriniz.
Detaylar

One Love – Temmuz

ONELOVE
Türkiye’nin en uzun soluklu şehir festivali One Love Festival, geçen yıl talihsiz bir şekilde darbe sebebiyle iptal edilmişti. 15. yılına girecekken. Bu yıl temmuz ayında gerçekleşmesini beklediğimiz One Love Festivali, müziğin bir çok türünden sanatçıya ev sahipliği yaparak ve farklı bölümler yaratarak katılımcıların farklı şeyler keşfetmesini sağlayacak. Parkorman’da gerçekleşen etkinlikte festivalciler, Sand Zone alanında hem güneşlenip serinleyecek hem de müziğin keyfini çıkarabilecek. Hamaklarda soğuk içeceklerini yudumlarken doğanın tadını çıkaracakları, ağaçların tam ortasındaki Chill Zone’da doyasıya muhabbet edebilecekler. Festivalciler, Cool Zone’da soğuk hava püskürtmeleriyle serinlikle buluşacak. Eğitici, öğretici ve eğlendirici aktivitelerin yer alacağı Nature Zone’da katılımcılar Japon bahçesinin büyülü dünyasında doğayla buluşacak..
Birbirinden güzel tasarım butikleri, plakçılar, festival ürünleri Market Zone’da yer alırken, Market Zone’un yanında bulunan XN Zone’da ise tüm gün DJ’ler tarafından müzik yayını yapılacak. Festival boyunca teknolojiden ayrı kalmak istemeyenler için hazırlanan Tech Zone’da katılımcılar teknolojik deneyimler yaşayacak.
Detaylar

Electronica Festival – 29-30 Temmuz

ELECTRONİCA
2004’ten bu yana 150.000’den fazla müzikseveri 600’den fazla müzisyenin performanslarıyla dans ettiren Türkiye’nin en büyük elektronik müzik buluşması Electronica Festival, 29-30 Temmuz’da onuncu kez İstanbul’da! İki gün boyunca plajı, ormanı ve geceyi dans müziğinin en iyileri ile Suma Beach ev sahipliğinde bir araya getirecek.
Detaylar

Rooftop Festival – Eylül

14137999_1008952622537158_3197356429433374971_o
Yaz sezonunu İstanbul’un serin ve çok güzel manzaraya sahip mekanlarında elektronik müzik ile sonlandırmak gerçekten de oldukça keyifli. Geçen yıl ilk kez organize edilen Rooftop Festival, 6 farklı mekanda 30 farklı sanatçı ile gerçekleşti. Bu yıl da yaz sezonunu kapatıp kış sezonunu açmak için Rooftop Festivalini takipte kalın.
Detaylar

Fatih Yıldırım Kimdir?

İstanbul ve İzmir’de insanların ruh haline göre parti ve etkinlik bulabileceği şehrin en kapsamlı eğlence rehberi Partymag platformunun kurucu ortağı. 2011 yılından itibaren İstanbul gece hayatında katıldığı etkinlikler ve organize ettiği partilerden sonra ortağı ile birlikte gece hayatına yön veren uygulamayı yarattılar. Katıldığı yüzlerce etkinlik, gezdiği yüzlerce mekan ve dinlediği binlerce müzisyenden hakkında da yazılar yazarak tecrübe ve önerilerini paylaşıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here