Ana sayfa Pratik Karnınız Şiştiğinde Bu Rahatsızlığı Azaltabilmenin Yolları

Karnınız Şiştiğinde Bu Rahatsızlığı Azaltabilmenin Yolları

106
0

Mide şişkinliği en rahatsız edici durumlardan bir tanesi… Bu durumdan kaçınmak için bedeninizin hangi yiyeceklere ne tepki verdiğini görmek kaçınmanın ilk yollarından bir tanesi… Ancak her şey için geç olduğunda ve şişkinlik problemi yaşadığınızda bazı minik şeyler yaparak rahatsızlığınızı hafifletebilirsiniz.

Çiğ beslenmek yerine pişmiş yiyecekleri tercih edin

healthy_directions_inline_cook_food

Sebzeleri pişirmek sindirimi kolaylaştırıyor. Şişkinlik problemi çekiyorsanız o zaman pişirdiğiniz sebzeleri yiyerek hem sağlıklı yağ ve proteinleri alabilecek hem de daha hafif hissedeceksiniz.

Günlük rutininizde probiotiklere yer verin

Probiotics-Can-Increase-The-Obesity-And-Affect-Your-Health

Eğer bağırsağınızdaki flora dengeliyse o zaman mide ve bağırsak problemlerinizde de azalma görülecektir. Probiyotik almak hem bağırsağınıza iyi gelecek hem de şişkinliğinizi azaltacak.

Lifleri azaltın

loaves-of-bread

Lifli gıdalar bağırsaklarımız için çok faydalı ancak şişkinlik ve gaz hissediyorsanız bu gıdalar sizi daha da kötü yapabilir. Şişkinlik hissettiğinizde glüten, şeker ve süt ürünleri gibi işlenmiş gıdalardan kaçınmakta fayda var.

Gazlı içeceklerden uzak durun

soda-sekerli-gazli-icecek-saglik-4

Şişkinlik hissettiğinizde maden suyu gibi içeceklere yöneliyoruz. Ancak böyle hissettiğinizde normal su içmek daha iyi bir etki yaratıyor. Ancak litrelerce değil, ihtiyacınız olduğu kadar içmelisiniz.

Nane veya sinameki gibi çaylar için

Peppermint-Tea

İdrar söktürücü olan nane her zaman sindirim sorunları için çok yardımcı oluyor. Benzer özellikler sinamekide de var. Bu yüzden böyle anlarda bu çaylardan yardım alabilirsiniz.

Çevrilme sağlayın

Woman Practicing Yoga Exercise

Tüm gün düz bir şekilde durduğumuzdan vücudumuz çevrilme işini doğal bir şekilde yapmıyor. Ancak vücudumuza çevrilme hareketi uygulamak iç organlarımıza masaj hissi sağlıyor. Bu yüzden sandalyenize oturun ve bacaklarınız karşıyı gösterirken önce gövdenizle sağa doğru çevrilin, ardından sola dönün.

Kaynak:1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here