Maaşlarına Göre Dünyanın En Zengin Avrupa Ülkeleri

Maaşlarına Göre Dünyanın En Zengin Avrupa Ülkeleri

85
0
PAYLAŞ

Türkiye’de asgari ücret 500 doları bile bulmazken, bazı ülkeler adeta paranın içinde yüzüyor. Özellikle nüfus yoğunluğunun etkili olduğu bu liste biraz canınızı sıkabilir. Tabii ”orada ekmek 20 lira burada 1 lira” gibi düşüncelerle kendinizi bir nebze teselli edebilirsiniz. İşte Avrupa bazında ortalama maaşlarına göre dünyanın en zengin ülkeleri!

İsviçre

isvicre-para
Ortalama Maaş: 6800$
Nüfus: 8 Milyon

İsviçre’nin 4 tane resmi dili ve olabildiğince fazla bilim adamı bulunuyor. Bugüne kadar yapılan bir araştırma konusunu okurken muhtemelen o meşhur İsviçre’li bilim adamlarını duymuşsunuzdur. Maaş ortalamasını kesin bu tonla para kazanan bilimciler arttırıyor.

Lüksemburg

luksemburg-maas
Ortalama Maaş: 5800$
Nüfus: 550 bin

Muhtemelen bu yazıyı okumadan önce birçok kişi Lüksemburg’un ülke olduğunu bile bilmiyordu. Türkiye’de bir şehir kadar nüfusu olan bu şirin ülke, hızla gelişimini sürdürüyor. Lafın gelişi söylemiyoruz bunu, birkaç yıl önce olsa bu listede ilk 5’de bile olmayacaktı.

Danimarka

danimarka-zengin
Ortalama Maaş: 5660$
Nüfus: 5 milyon

Nüfusun bir çoğu başkent Kopenhag’da bulunuyor ve burada resmi asgari ücret uygulaması bulunmuyor. Yaptığınız işe göre aldığınız maaş değişkenlik gösteriyor.

Norveç

norvec-ortalama-maas
Ortalama Maaş: 5500$
Nüfus: 5.1 milyon

Fotoğraftaki huzur veren güzel manzaradan da anlayacağınız üzre, Norveç Avrupa’nın en refah ülkelerinden biri. Biz bunu daha fazla yorumlamayalım siz manzaranın keyfini çıkarın.

İngiltere

ingiltere-asgari-maas
Ortalama Maaş: 4900$
Nüfus: 53.2 milyon

Vergi oranları diğer ülkelere nazaran daha yüksek olsa da, ortalama bir çalışan saat başı minimum 6 pound kazanıyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikDünyadaki En İlginç Hayvanlar
Sonraki İçerikBir Köpek, Bir Ördek ve Sıcacık Bir Arkadaşlık
Almanya'da gözlerimi açtığım hayatıma, Türkiye'de devam ediyorum. Edindiğim tecrübeler ve edebiyata olan sevgim, beni yazmaya teşvik eden bir hal aldı. Bilgiye olan açlığım ise araştırmacı kişiliğimi öne çıkardı. Ekliyo.com adresi ise şimdiye kadar edindiğim ve edinecek olduğum bilgileri, sizlerle paylaşmam için iyi bir aracı. Yazılarımı sizlerle paylaşmaktan büyük bir keyif alıyorum.

YORUM YOK

İÇERİĞE YORUM YAZ