PDF Dosyalarından Şifre Nasıl Kaldırılır? Şifreli PDF Dosyası Kalmasın

0
343

Bazı PDF’ler, belgeyi görüntülemek istediğiniz her seferinde girmeniz gereken bir şifre ile şifrelenir. PDF’i güvenli bir yerde tutuyorsanız, kendinize birtakım rahatsızlıktan kurtarmak için şifreyi kaldırabilirsiniz. Pdf dosyasından şifre kaldırma, pdf den şifre kaldırma ve pdf dosyasının şifresini kaldırmak işlemlerine bu makalemizde ulaşabilirsiniz.

Bunu yapmanın iki yolunu ele alacağız: Zaten sahip olduğunuz uygulamalarla tüm işletim sistemlerinde çalışan uygun bir numaradan ve Adobe Acrobat’ı gerektiren resmi yöntemden bahsedeceğiz. Her iki yöntem şifrelenmiş PDF dosyasının şifresini bildiğini varsayıyor.

Yöntem 1: PDF’e Yazdır

Bu biraz saçma gibi görünebilir, ancak bir pdf dosyasından şifre kaldırma yeni bir PDF’e yazdırarak parolanızı kolayca ve rahatça kaldırabilirsiniz. Sisteminiz, PDF’in kopyasını oluşturacak ve kopyanın bir şifresi olmayacaktır.

Bu hüner, yalnızca PDF’deki herhangi bir yazdırma kısıtlamasına sahip değilse çalışır. Bununla birlikte, birçok PDF dosyası sadece şifre koruması için şifre korumalıdır ve şifreyi girdikten sonra normal bir şekilde basılabilir.

pdf dosyasından şifre kaldırma

1- Bunu birkaç yoldan yapabilirsiniz. Windows, MacOS, Linux veya Chrome OS’de Chrome kullanıyorsanız, tarayıcınızdan doğrudan yapabilirsiniz. Önce, PDF belgesini açın ve gereken parolayı sağlayın. Parola korumalı belgeyi görüntülerken PDF araç çubuğundaki “Yazdır” düğmesini tıklayın.

pdf dosyasından şifre kaldırma

2- Hedef altında “Değiştir” düğmesini tıklayın ve “PDF olarak kaydet” i seçin. “Kaydet” düğmesini tıklayın, yeni PDF’iniz için bir ad ve yer belirtmeniz istenir. Yeni PDF’iniz orijinal PDF ile aynı içeriğe sahip olacak, ancak parola korumalı olmayacaktır.

pdf dosyasından şifre kaldırma

3- Bu yöntem, herhangi bir işletim sisteminde Chrome’da çalışacak, ancak aynı püf noktasını diğer uygulamalar ve PDF yazıcılarla da gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, Windows 10 bir PDF yazıcısı içerir, yani bunu Microsoft Edge’de veya Windows’ta başka herhangi bir PDF görüntüleyicide yapabilirsiniz.

pdf dosyasından şifre kaldırma

4- Örneğin, korumalı bir PDF belgesini Microsoft Edge’de açın ve görüntülemek için parolayı girin. PDF görüntüleyici araç çubuğunda “Yazdır” düğmesini tıklayın.

pdf dosyasından şifre kaldırma

“Microsoft Print to PDF” yazıcısını seçin ve “Yazdır” ı tıklayın. Yeni PDF dosyanız için bir ad ve yer seçmeniz istenir.

Bu hile Windows 10’daki herhangi bir PDF görüntüleyicide yapılabilir. Sadece “Microsoft Print to PDF” yazıcısını seçin. Windows’un eski sürümlerinde bu hileyi yapabilmeniz için (veya yalnızca Chrome’u kullanabilmeniz için) bir üçüncü taraf PDF yazıcıyı yüklemeniz gerekir.

Bu yöntem aynı zamanda diğer işletim sistemlerinde de çalışır. Örneğin, bir Mac’te, Önizleme veya başka herhangi bir PDF görüntüleyicisi ve yerleşik PDF yazdırma özelliği ile bunu yapabilirsiniz.

Önce, Önizleme’de korunan belgeyi açın ve gereken şifreyi girin. Yazdırma iletişim kutusunu açmak için Dosya> Yazdır’ı tıklayın.

Yazdır iletişim kutusunun altındaki “PDF” menü düğmesini tıklayın ve “PDF olarak kaydet” i seçin. İstendiğinde yeni PDF dosyanız için bir dosya adı ve konum girin. Yeni PDF dosyası orijinalle aynı içeriğe sahip olacak, ancak şifre olmayacaktır.

Resmi Metot: Adobe Acrobat Pro’yu Kullanma

Bunu ücretli bir uygulama olan Adobe Acrobat Pro ile resmi şekilde de yapabilirsiniz. Bu, çoğu insanın sahip olduğu ücretsiz Adobe Acrobat Reader PDF görüntüleyicisinden farklı bir programdır. Adobe, Acrobat Pro’yu bir haftalık ücretsiz deneme sürümü sunmaktadır. Adobe Acrobat Pro, PDF’de yazdırma kısıtlamaları olsa bile çalışır ve yukarıdaki numarayı kullanarak diğer uygulamalarda basılmaz.

Adobe Acrobat Pro’da PDF dosyasını açın ve görüntülemek için parolayı girin. Pencerenin sol tarafındaki kilit simgesini tıklayın ve “İzin Ayrıntıları” nı tıklayın. Dosya> Özellikler’i tıklayıp “Güvenlik” sekmesini de tıklayabilirsiniz.

“Güvenlik Metodu” kutusunu tıklayın, “Güvenlik Yok” u seçin ve şifreyi kaldırmak için “Tamam” ı tıklayın.

Değişikliklerinizi kaydetmek için Dosya> Kaydet’i tıklayın. Ayrıca sadece Adobe Acrobat Pro DC penceresini kapatabilir ve değişikliklerinizi kaydetmek isteyip istemediğiniz sorulur. Bir kez sahip olduktan sonra, şifre orijinal PDF dosyasından kaldırılacaktır.

 

HABERE YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here