Ünlülerden İlham Alınarak Bilimsel Olarak Adlandırılmış Nadir Hayvan Türleri

Ünlülerden İlham Alınarak Bilimsel Olarak Adlandırılmış Nadir Hayvan Türleri

88
0
PAYLAŞ

Bilimin ilerleyişi, araştırmacıların daha derin ve detaylı araştırmalar yapıp yeni hayvan ve bitki türleri keşfetmeleri günümüzde sık sık rastladığımız bir olay haline geldi. Sadece bununla da değil, bulunan yıldızlar ve gezegenler de cabası. Her yıl yeni yeni bilim dünyasına katılan bu minnoşlara isim vermek bir noktadan sonra yaratıcılığı körelteceği için çoğu zaman onları keşfedenlerin soyadlarından yararlanılırdı. Fakat bu bizce de çok demode. Çünkü ilham alınabilinecek birçok şey var hayatta… Böyle düşünen araştırmacılar da bazen görünüşleriyle bazen hayat şartlarıyla, bazen de karakteriyle benzerlik gösterdiklerini düşündükleri ünlü isimleri bu yeni türlerin isim ilhamları olarak kullanmış.

Ziggy stardust yılanı – David Bowie as Ziggy Stardust.

ziggy-stardust-snack-new-discovery-comparison
Güneydoğu Asya’da yeni keşfedilen 163 türden biri olan bu yılan derisindeki gökkuşağını andıran parlak renkler ve bu renklerin birbiriyle olan büyüleyici harmanı nedeniyle ünlü şarkıcı David Bowie’nin ikonik karakteri Ziggy Stardust’ı anımsatıyor. Haliyle de böyle anılmaya başlanıyor.

Klingon semenderi – Klingon (Star Trek)

klingon-newt-rare-animal-2
2015 yılında Tayland’ta 40. tür olarak turuncu bir semender türü keşfeden Dr. Porrawee Pomchote, semenderin sırt anatomisinden dolayı onu Star Trek’te yer alan Klingon’lara benzetmiş. Fakat ne yazık ki onlar kadar sıcakkanlı değiller. Ayrıca türün geleceği ormanların tahrip edilmesi nedeniyle tehlikede.

Tosanoides obama – Barack Obama

Tosanoides-obama-coral-reef-basslet-comparison-1
Daha önce birçok türe de isim vermiş olan Barack Obama en son Hawaii’ye özel bir balık türüne ilham oldu. Eski başkanın doğduğu yerlere yakın olduğu için bir saygı göstergesi olarak etkilenilmiş. Haziran 2016’da bulunan bu parlak renkli balık türü resiflerde yaşayabiliyor.

Neopalpa donaldtrumpi – Donald Trump

donald-trump-moth-comparison
Amerika’nın yeni başkanı Donald Trump da tür isimlendirmede ilham alınan bir diğer isim. Bohart Museum of Entomology’nin son zamanlarda keşfettiği bu güve ünlü iş adamının kendine özgü adeta markalaşmış saç stilini anımsattığı için bu ismi almış. Lider ruhlu bir güve olan Neopalpa donaldtrumpi türü maalesef California’nın güneydoğusundaki habitatını yavaş yavaş kaybediyor.

Aleiodes shakirae – Shakira

shakira-wasp-comparison
Ekvador’un doğusundaki And dağlarında bulunan bu küçük arı türünün büyüklüğü 4-9 mm arasında değişiyor. Bir arı ve Shakira arasındaki benzerlik ise biraz esprili çünkü “Hips don’t lie!” 😂 Bu arının kıpırdaşarak hareket etmesinin Shakira’nın dansını anımsatması nedeniyle bu ismi alıyor. Yetişkin arılar yumurtaların içine küçük tırtıllar enjekte ediyorlar. Bu şekilde yavrular onu öldürerek gelişiyorlar ve bu hareketleri sallanma efekti yaratıyor.

Agathidium vaderi – Darth Vader

darth-vader-beetle-comparison
Kuzey Carolina’da keşfedilen bu böcek türü siyah bedeni ve vücuduna oranla iri olan gözleri nedeniyle Star Wars serisinin efsane karakter Darth Vader’ı anımsatıyor. Bu ismi de aldıktan sonra güç artık onunla… Her ne kadar kendini korumak için yuvarlanıp çevresinde bir toprak küresi oluşturuyor olsa da.

Leucothoe eltoni – Elton John in Pinball Wizard

elton-john-pinball-wizard-shrimp
Endonezya ve Filipinlerdeki mercan resiflerinde yaşayan bu minik deniz kabuklusu, onu keşfeden Dr. James Thomas’ın araştırmaları sırasında sürekli Elton John dinlemesinden dolayı bu ismi alıyor. Sadece bu değil tabii, vücudundaki kalın uzantılar da Elton John’ın Pinball Wizard’taki büyük çizmelerini anımsatıyor.

Eriovixia gryffindori – Seçmen Şapka

Harry-Potter-Sorting-Spider-comparison
Bu sevimli örümcek türünü Hindistan’da keşfeden Javed Ahmed ve Rajashree Khalap birer Harry Potter hayranı oldukları için aradaki benzerliği hemen fark ediyorlar. Böylece isim kendini tanıtıyor. Sizce de efsane serideki seçmen şapkaya benzemiyor mu?

Scaptia beyonceae – Beyonce

Scaptia-beyonceae
Avustralya’nın kuzey doğusunda keşfedilen bu at sineği türü aslında ilk kez 1981’de görülmüştü fakat tam olarak tanımlanabilmesi 2011’i buldu. İyi ki de beklenilmiş, çünkü o zamanlar Beyonce henüz ünlü değildi dedirten bir benzerlik bulmuş araştırmacılar. Bu sinek türünün altın rengi kanatları ve pompiş vücudu; sahnedeki kostümü ve dolgun kalçalarıyla Beyonce’i anımsatıyor.

Maguimithrax spinosissimus – Tobey Maguire (Spiderman)

Maguimithrax-spinosissimus-tobey-maguire
Güney Florida ve Karayipler arasında keşfedilen bu örümcek yengeci türü, Spiderman filminde başrol oynayan Tobey Maguire’in hemşerisi aslında. Algler ve leşlerle beslenen bu canlı 4 kiloya kadar büyüyebiliyor. Etinin lezzetli olduğu söylense de nadir bulunan bir hayvan.

Cirolana mercuryi – Freddy Mercury

Cirolana-mercuryi
Zanzibar’da doğan ve orada bulunan bu tesbih böceğinin tek ortak noktası aslında lokasyon. Kimileri 7 bacağı olmasını dans hareketleriyle de bağdaştırıyor.

Aptostichus angelinajolieae – Angelina Jolie

Aptostichus-angelinajolieae-angelina-jolie-spider
Genç yaşlarından itibaren oyunculuğu ve insancıllığıyla tanınırken ölümcül güzelliğiyle Angelina Jolie tabii ki de bir örümcek türüne ilham olmalıydı. Şaka bir yana, asıl sebep bu örümcek türünü bulan bilim insanının Birleşmiş Milletler Mülteci Komisyonu’nda Angelina Jolie ile birlikte çalışmış olmasında yatıyor.

Kaynak: 1

YORUM YOK

İÇERİĞE YORUM YAZ