Ana sayfa Pratik Wikipedia’nın Kapatılmasından Sonra Bilgiye Erişebileceğiniz Alternatif Yerler

Wikipedia’nın Kapatılmasından Sonra Bilgiye Erişebileceğiniz Alternatif Yerler

128
0

Her sabah yeni bir olayla güne merhaba demek, artık ülkemizin rutinlerinden biri oldu. Bugün uyandığımızda gördüğümüz ilk haber ise Wikipedia’nın ülkemizde erişime engellenmesiydi. Özgür Ansiklopedi, üç tarafı özgürlüklerle çevrili ülkemizin bilgi teknolojileriyle bağlantılı olan kurumu BTK tarafından idari tedbir adı altında erişime kapatıldı.

Tabii yine de enseyi karartmaya gerek yok, Wikipedia olmasa da ülkemizde bilgi alabileceğimiz son teknoloji ürünü birçok yer bulunuyor.

Ana Brittanica

Eski listelerimizden birinde Wikipedia yüzünden bu güzide ansiklopedilerin ömrünün sonuna geldiğinden bahsetmiştik. E Wikipedia da gittiğine göre maziye dönmenin zamanı geldi de geçiyor bile!

Teletext

s-83230b4a3e6554403d5d58e935c27d9efb254890

Çocukluğumuzun, gençliğimizin interneti adeta. Hatırlamayanlar falan varsa Wikipedia’ya baksın. Aa! Bi’ saniye, kapanmıştı orası di mi…

Altın günü

Burası biraz daha yerel bilgilerin olduğu bir bölüm. Evrensel bilgilere buradan ulaşamasanız da mahalle ve hatta ilçeniz hakkında birçok bilginin harman olduğu bir yer burası.

Mahalle kahvesi

kahvehane

Mahalle kahveleri de altın gününe gidemeyen amcalarımız ve gençlerimiz için bir altın günü alternatifi. Burada da altın gününe kıyasla biraz daha politik olmak kaydıyla birçok bilgiye ulaşmanız mümkün.

Pencereden mahalleyi izleyen teyze

Siz sorun o söylesin! Şekip amca dün eve kaçta gelmiş, karşı apartmandaki genç evde içki mi içmiş, Fahriye Hanım ile Muzaffer bey kavga mı etmiş… Mahalledeki tüm gereksiz bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Taksiciler

Normal ülkelerde taksiciler, ücreti dahilinde müşteriyi bir noktadan başka bir noktaya taşır ancak biz çok daha normal bir ülke olduğumuz için bizim taksicilerimiz politikadan eğitime, bilimden yemek tariflerine kadar birçok  konuda donanımlı. Siz de bu donanımdan faydalanarak Wikipedia’nın yokluğunu hissetmezsiniz.

Gazetelerin soru ekleri

İşte burada göreceğiniz bilgileri bırakın Wikipedia’da, deep web’de bile bulamazsınız. Naçizane tavsiyemiz, beyninizin hızlı bir şekilde yanmasını önlemek için başınızın arkasına bir adet buz koyarak okumanız.

Bakkallar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi normal ülkelerdeki bakkalların tek bir görevi vardır: Ücreti dahilinde istenilen ürünü müşteriye sunmak. Ancak şanslı kişiler olarak biz ülkemizdeki bakkallardan ülkenin politik durumunu, geleceğini, mahalledeki gelişmeleri öğrenebiliyoruz.

Şampuanların arkasındaki yazılar

Kendimizi kandırmayalım, tuvaletteyken kim okumuyordu bu yazıları? Hem ne güzel, artık Wikipedia’nın kimya bölümüne de bakamayacağınız için buradan biraz kimya bilgisi kazanırsınız.

Yarışma Programları

Yarışma programları da random bilgi almak için en uygun alternatiflerden biri. Tabii tek kötü yanı istediğiniz kategoriyi seçemiyorsunuz. Ne çıkarsa o konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Babaanneniz!

Bir Wikipedia olmasa da en azından diğer alternatiflere göre çok daha iyi bir kaynak. Hem çok daha tatlış bir şekilde bilgi alma şansınız da var, daha ne olsun?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here