Yalnız Seyahat Eden Gezginlerin Fotoğraftan Mahrum Kalmamaları İçin İpuçları

Yalnız Seyahat Eden Gezginlerin Fotoğraftan Mahrum Kalmamaları İçin İpuçları

103
0
PAYLAŞ

Yalnız seyahat etmek, kimilerine göre korkutucu olsa da, en güzel yolculuk türlerinden biri. ‘‘Kendini bulmak’’ ve ‘‘içsel yolculuk’’ gibi kavramlarla bir arada söz edilen bu yolculuğun; daha huzurlu, bağımsız ve heyecan verici olduğunu düşünüyor, ancak geriye anı olarak kalacak fotoğraflarınızın, klasik selfie’lerden ibaret olmasından rahatsızlık duyuyor olabilirsiniz. Güvenlikle ilgili nedenlerden dolayı, yabancılardan fotoğrafınızı çekmelerini istemekse endişe verici olabilir. Tüm bu olumsuz düşünceler, yalnız seyahat etme planınıza gölge düşürmesin. Kendinize özel fotoğrafçı tutmanıza gerek yok! Birkaç püf noktaya dikkat ederek ve yolculuğunuza hazırlıklı başlayarak siz de harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Tripod ve uzaktan kumanda kullanın.

2e2b1125f28923e5abd4bd33d626502c
Kendinizi fotoğraflamanın en iyi yöntemlerinden biri, tripod kullanmak. Fotoğraf makineniz olmasa bile, telefonlar için geliştirilmiş olan tripodlardan satın alabilirsiniz. Tamam kabul ediyoruz, fotoğraf makineleriyle çekilen fotoğraflar, telefonla çekilen fotoğraflarla karşılaştırıldığında fark edilir derecede iyi; ama artık telefon kameralarının çok geliştiğini ve net fotoğraflar çekebildiğini de aklınızdan çıkarmayın. Güzel fotoğraflar çekmek için, fotoğraf makinesi satın almak zorunda değilsiniz. Tripodunuzu kullanırken, etraftan gelen meraklı bakışlaraysa hiç aldırış etmeyin.

Zamanlayıcı özelliğini kullanın.

3c314b965b4e678e19b7a73576d9aead
Timer, yani zamanlayıcı özelliği, başka birine ihtiyaç duymadan, kendi fotoğrafınızı çekmenize imkan veren bir başka yöntem. Manzaranın tümünü aldığınızdan ve nerede durmanız gerektiğini hesaplamadan geri sayımı başlatmayın yeter!

Farklı açıları deneyin.

fixedw_large_4x
Klasik bir selfie çekecek olsanız bile yaratıcılığınızı kullanın ve farklı açılardan fotoğrafınızı çekin.

Selfie çubuğu kullanın.

f44da3cb783f26db44d3e04d7d5ee3fe
Selfie çubuğu kullanmanın, komik göründüğünü düşünüyor olabilirsiniz. Oysa selfie çubukları, eğer yalnız seyahat ediyorsanız fazlasıyla kullanışlı olacaktır. Yeterince uzun bir selfie çubuğu, hem size yeterli uzaklıkta olacak hem de manzaranın tamamını alabilecektir. Eğer, açıyı düzgün ayarlarsanız, çubuk kısmının görünme ihtimalini yok edebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara gelince, sizi yalnızca kendi fotoğrafınızı çekerken görmüş olan birinin, hakkınızda ne düşündüğünün hiçbir önemi olmayacaktır.

Yabancılardan fotoğrafınızı çekmelerini isteyin.

6a1d6b965ff0038f17473284a4997d96
Yalnız seyahat ediyorsanız, bir yabancıdan fotoğrafınızı çekmesini istemek biraz korkutucu gelebilir. İlk akla gelen, fotoğraf makinenizi ya da telefonunuzu alıp koşarak sizden kaçma ihtimali, biliyoruz! Ancak, birkaç püf noktaya dikkat ederek, güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hali hazırda, bir fotoğraf makinesi taşıyan insanları bulun.

232afdf28af5624e52531802e71c601a
Bu insanlar, fotoğraf çekmeye zaten ilgi duydukları için, daha güzel pozlar yakalama ihtimalleri yüksektir. Hem, neden kendine ait bir fotoğraf makinesi varken sizinkini kaptığı gibi kaçsın ki?

Nasıl bir fotoğraf istediğiniz konusunda net olun.

unnamed
Fotoğrafta çıkmasını istediğiniz bir manzara mı var? İstediğiniz birden fazla poz mu var? Tam olarak ne yaparken deklanşöre basılmasını istiyorsunuz? Hangi açıdan çekilmesini istiyorsunuz? Vücudunuzun ne kadarının çıkmasını istiyorsunuz? Detay vererek net bir şekilde nasıl bir fotoğraf istediğinizi anlatın. Bu, her iki tarafa da zaman kazandıracaktır.

Birden fazla fotoğraf çekin.

84c12fafec35ed7515112ccd87b00b3d
İster kendiniz çekiyor olun, ister bir başkası sizin için çekiyor olsun, günün sonunda eve gidip fotoğraflarınızı incelediğinizde birden fazla seçeneğiniz olduğu için sevineceksiniz.

Rahat hissetmeye çalışın.

9730cbbe2b549e8b387c17a5fdc4a8ef
Rahat hissetmek, çok önemli çünkü yüz kaslarınız rahatken fotoğraflarda daha doğal ve iyi çıkarsınız. Kalabalık ve turistik bir yerde kendi fotoğraflarınızı çekiyorsanız, herkesin sizi izlediği düşüncesine kapılıyor olabilirsiniz. Bu konuda kendinizi rahatlatmaya çalışın. Eğer meraklı bakışlardan ve sorulardan çekiniyorsanız, bir proje için kendinizi fotoğraflıyormuş gibi davranarak kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Ayrıca, fotoğraf çekerken beklettiğiniz biri olmadığı için, istediğiniz sayıda fotoğraf çekebilir, istediğiniz kadar oyalanabilirsiniz.

Arkanızı dönün.

5f652bd9d119ad0a249148f536a10d28
Son zamanlarda fazlasıyla popüler olduğunu fark etmişsinizdir; ancak bir klasik haline gelen bu pozun, berbat olma ihtimali çok düşük.

Olduğunuz yerde durarak poz vermek yerine, bir şeyle ilgilenin ya da hareket edin.

edfe80aaa23e642e77fd9901bc5be70c
Olduğunuz yerde durarak poz verirken kasıldığınızı mı hissediyorsunuz? Fotoğraflarınızdaki tek sorun, duruşunuz olabilir. Elinizde tuttuğunuz bir şeyle ilgilenirken, manzarayı izlerken ya da sakince yürürken fotoğrafınızı çekmeyi deneyin. Kamera önünde, kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayabilir.

Fotoğraf çekmeyi bırakıp anın tadını çıkarmayı unutmayın.

grand-canyon-sign-one-minute-dont-read-dont-talk-no-photos-just-look-and-see
Her şey bitip eve döndüğünüzde, anı olarak kalacak birkaç güzel fotoğrafa sahip olmak muhteşem bir şey ama tüm zamanınızı bunun için harcayıp anın ve güzel bir manzaranın tadını çıkarmayı unutmayın.

Kaynak: 1

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇizgi Filmlerdeki Hayvanların Gerçek Hayattaki Benzerleri ve Dostlukları
Sonraki İçerikYakalandığınız Zaman Vermeniz Gereken Can Simidi Gibi Cevaplar
Almanya'da gözlerimi açtığım hayatıma, Türkiye'de devam ediyorum. Edindiğim tecrübeler ve edebiyata olan sevgim, beni yazmaya teşvik eden bir hal aldı. Bilgiye olan açlığım ise araştırmacı kişiliğimi öne çıkardı. Ekliyo.com adresi ise şimdiye kadar edindiğim ve edinecek olduğum bilgileri, sizlerle paylaşmam için iyi bir aracı. Yazılarımı sizlerle paylaşmaktan büyük bir keyif alıyorum.

YORUM YOK

İÇERİĞE YORUM YAZ