Ana sayfa Pratik Yalnızca Erkeklerin Yarıştığı Boston Maratonu’nda Koşan İlk Kadın: Kathrine Switzer

Yalnızca Erkeklerin Yarıştığı Boston Maratonu’nda Koşan İlk Kadın: Kathrine Switzer

96
0

1967 yılında yalnızca erkeklerin yarıştığı ve kadınların koşmasına izin verilmeyen Boston Maratonu’nda koşan ve kadın hakları kahramanı olan Kathrine Switzer bitiş çizgisini 50 yıl sonra 70 yaşında yine geçti. Kadınların spor müsabakalarında yer almalarında büyük bir rol oynayan Switzer’in son skoruysa gençlere taş çıkartacak şekildeydi.

Kathrine Switzer 1967 yılında yalnızca erkeklerin koştuğu Boston Maratonu’nu tamamlayarak kadın hakları hareketinin sembol isimlerinden biri oldu.

2515

Switzer’in yarışa katılan ilk kadın olma öyküsü de bir hayli ilginç… 67 yılındaki yarışa katılmak için kayıt işlemlerini yapan Kathrine, ismini KV Switzer olarak yazdığı için yetkililer tarafından fark edilmiyor.

kathrine-switzer-92fc2684c3e7e4d4

Başlangıç çizgisinde de gözlere çarpmayan Kathrine, birkaç kilometre sonra bir görevli tarafından fark ediliyor ve yarışı bırakması için saldırıya uğruyor.

2503

Gözü dönmüş görevli, bir kadının maratonda koşamayacağını söyleyerek onu omzundan çekiyor ve “yarışımdan defol” diye bağırıyor. Kathrine’in bu görüntüsü kadın hakları tarihine çarpıcı bir şekilde geçti.

1

Kathrine “eğer o an vazgeçseydim kimse kadınların da uzun mesafe koşabileceklerini, koşmaya hakları olduğunu düşünmeyecekti. Benim yalnızca yeteneksiz bir palyaço olduğumu düşüneceklerdi” diyor.

Katherine-Switzer_cropped

Aynı yıl Bobbi Gibb isimli bir başka kadın da maratona sızarak yarıştı ancak Switzer resmi olarak kayıtlı olan tek kadın koşucu oldu.

i

Tüm bu olayların ardından Boston Maratonu’na kadınların katılımına resmi olarak tam 5 yıl sonra 1972 yılında izin verildi. Şimdiyse ABD’deki maraton koşucularının yüzde 58’ini kadınlar oluşturuyor.

Bu olayın üzerinden tam 50 yıl sonra Kathrine Switzer geçen gün düzenlenen Boston Maratonu’nda tekrar koştu… Bu kez kadınların desteği ve sloganları eşliğinde yarışa başlayan Kathrine startı da verdi.

3323

Kathrine son koşusunda ilk maratondaki numarası olan 261 numarayı giydi.

KatherineSwitzerimage

70 yaşındaki Switzer’in skoruysa ilk yarıştığından yalnızca 25 dakika daha geç oldu ve 4:44:31 gibi bir sürede maratonu tamamladı.

Koştuğu ilk ve son koşuyu “tıpkı gece ve gündüz kadar birbirinden farklı” diye tanımlayan Kathrine, gördüğü desteği “yaşadığım en duygusal tecrübelerden biriydi” şeklinde paylaşıyor.

170417150312-03-kathrine-switzer-0417-large-169

Kadınların maratonda koşmaları için öncü olan Switzer hayatı boyunca 30 maraton koştu ve 1974 yılında New York’ta düzenlenen maratonu 3:07:29 gibi süreyle tamamlayarak birinci oldu.

switzer_thumbnails_RightSize

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here