Ana sayfa Pratik Yeşilçam’ın Eski Kulağı Kesik Efsane Kabadayıları

Yeşilçam’ın Eski Kulağı Kesik Efsane Kabadayıları

208
0

Yeşilçam’ın kabadayıları şimdinin mafyasına benzemez. Racon bilir, yol yordam bilir, kıymet bilir… Kendisini bir kabadayı olarak sevdirir ama mafyalığa özendirmez. Tabi bu karakterler içerisinde kahpece arkadan vuranı, düello yerine kumpas kurmayı tercih edenleri de vardır ama onların asli görevi; kendisi de bir mafya olan esas oğlanın “iyilerden” olduğunu belgelemektir. Ve bunlara ek olarak komedi filmlerindeki birçok kabadayının namı da tıpkı diğerleri gibi günümüzde birçok kişi tarafından bilinmektedir. Özellikle Natuk Baytan/Kemal Sunal ikilisinin absürtte zirve yapan komedilerindeki bazı isimler (Örneğin Gaddar Kerim, Dikiştutmaz Sabri gibi karakterler) Deli Kadir gibi daha gerçekçi kabadayılar kadar bilinmektedir. Yeşilçam’da aynı oyuncular defalarca benzer rollerde oynadığı için İşte raconu, mafyası bol bir liste.

Akrep Mustafa (Erol Taş)

vlcsnap-2016-01-18-11h39m03s052
Filme adını veren Akrep Mustafa karakteri, Erol Taş’ı başrole taşımasıyla da özel bir karakterdir. Her ne kadar iyi roldeki esas oğlan olmasa da, filmde yer alan iyi karakterlerden daha fazla görülen ve filme adını veren karakterdir.

Arabo (Bilal İnci)

RVTEU
1976 yapımı İki Kızgın Adam filminde Kadir İnanır’ın canlandırdığı Murat karakterinin azılı düşmanıydı. Resimde yanındaki de sinsi, aşağılık Avukat Fahri rolünde usta oyuncu Atilla Ergün.Arap Nuri (Yavuz Karakaş)

yavuz-karakac59f-21
Şark Bülbülü filminde, bir İbrahim Tatlıses parodisi olan Kemal Sunal karakterini, gazinocular kralı olan mafyöz rakibi Fethi Bey’in elinden kapmaya çalışan Arap Nuri karakteri; özellikle insanlara “ciğerim” diye hitap etmesiyle unutulmazlar arasına girmiştir.

Gazinocular Kralı Fethi Bey (Dinçer Çekmez)

dincer-cekmez_909565
Arap Nuri’den bahsetmişken, onun rakibi olan ve “Mazlum’u getirin bana!” repliğiyle hatırlanan sinir hastası Fethi Bey’den bahsetmemek olmaz. Mafyöz karakterleri, komedi filmlerinde başarıyla canlandıran Dinçer Çekmez’in muhteşem performansıyla akıllara kazınmıştır.

Deli Kadir! (Kadir İnanır)

146851-329160
1977 yapımı ‘Kan’ filminde, özellikle kendisine telefonda “Hangi Kadir’le görüşüyorum?” diye sual edenlere “Deli Kadir Ülen!!!” demesiyle hatırlanan unutulmaz kabadayımızdır.

Yusuf Şahin (Cüneyt Arkın)

uwipcpevbzy_2_1200x720
Katiller De Ağlar filminde, Ekipler Amiri Kenan’ın ağabeyidir. Kadere bakın ki böyle bir başkomiserin ağabeyi gözü kara bir kabadayıdır. Peki ya kendisinin de içinde bulunduğu yer altı dünyası, Ekipler Amiri Kenan’ın biletini kesmeye karar verirse?

Gaddar Kerim (Hikmet Taşdemir)

gaddar-kerim_704585
Korkusuz korkak filminde, Bombacı Mülayim’in kendisini öldürmek için parasını peşin olarak tuttuğu adamdır Gaddar Kerim. “Benim adım Kerim, hepinizi severim!” repliğiyle hatırlanır.

Dikiştutmaz Sabri (Hasan Ceylan)

548482570
Sahte Kabadayı filminde Kemal Sunal’ın canlandırdığı karakterin rakiplerinden birisi olarak her ne kadar dark side’da görünse de aslında racon dışına çıkmayan ilkeli bir kabadayıdır. Muhtar ve adamları gelip “Kumpas kuralım, Baba’yı harcayalım” teklifini yapınca işine gelmesine rağmen “Benim öyle kelek davalarla işim yok” diyerek onları serçe kovar. Duruşundan taviz vermez. Serttir, cesurdur ama hiçbir şeyden çekmedi dünyada nasırından çektiği kadar…

Torpido Yılmaz (Yılmaz Güney)

torpido-yilmaz-0001
Babasını aramaya geldiği İstanbul’da uyuşturucu kaçakçılarıyla yolu kesişen, hem onların tekerine çomak sokan, hem babasını hem de bu keşmekeş içinde yar seven fişek gibi, torpido gibi bir babayiğit.

Yedi Bela Recep (Necip Tekçe)

torpido-yilmaz-0001d
“Biz bu namı almışsak, ardımızda mezarlık dolusu ceset bıraktığımız içindir!” diye haykırarak kadın yaşlı demeden zulmeden son derece gaddar bir karakterdir Yedi Bela Recep. Ama tabiki kaybedenlerden olacaktır.

Kara Erol / Karbonat Erol (Ünal Gürel)

5053209-54
Uyuşturucu ve döviz baronu, vurduğu zaman boğayı deviren, acımasız bir mafya lideri. Ama bir gün Osman (Kemal Sunal) ve Şevket (Şevket Altuğ) ona eroin diye karbonat poşetlerini yutturunca ‘Kara Erol’ olan lakabı artık ‘Karbonat Erol’ olur.

Palabıyık Raki (Fahri Aktürk)

hqdefault
Artık en büyük benim dedi ama Tarzan Rıfkı’ya tosladı.

“Gemi Kazanı Yürekli” Ayı Abbas (Turgut Özatay)

turgut-ozatay_490160
Hasmı bombacı mülayim için “mangal yürekli” lafını duyunca “Bende de gemi kazanı gibi yürek var lan!” diye postasını koydu ama bir limona madara oldu.

Deli Ferhat (Serdar Gökhan)

bscap0002
Kendisini hapse atan komiser’in kızına aşık olunca eskiden soyduğu bekçinin koruyucusu oldu. Kasayı soymak isteyenler artık Deli Ferhat’ı geçmek zorundaydılar.

Urfalı Abti (Yadigar Ejder)

avanak-apti-turk-filmi-tek-parca-izle_9444133-552770_640x360
Namlı Kabadayı Urfalı Abti, Avanak Apti’ye toslayana kadar yer altı camiasının Hulk’uydu. Avanak’ın bedduasıyla az kamyon altında kalmadı ama filmin sonunda kaybedenlerden de olmadı.

Görsel Kaynak: Üçüncü Adam

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here