Yeşilçam’ın Hem Düzenbaz Hem De Sevimli Olmayı Başarabilen Karakterleri

Yeşilçam’ın Hem Düzenbaz Hem De Sevimli Olmayı Başarabilen Karakterleri

241
0
PAYLAŞ

Yeşilçam’ın birçok filminde rastlayabileceğiniz birbirinden renkli stereotipler vardır. Her filmde rastlayabileceğimiz bu basmakalıp karakterlerden belki de en eğlencelileri üç kağıtla geçimini sağlayan madrabaz karakterlerdir. Her ne kadar (birer parazit gibi) hayatlarını, başkalarının kazançlarından tırtıklayarak kazansalar da genellikle sevimlidirler. Çünkü ya film komedi filmidir ya da karakter kendisinden daha büyük vurgun yapmış başka bir madrabazı tokatlarlar. Aynı oyuncular benzer karakterleri defalarca canlandırdığı için; listemizde her oyuncunun canlandırdığı yalnızca bir karaktere yer verdik. Yalnızca Şener Şen müstesna. Şener Şen muhteşem canlandırdığı birçok düzenbaz karakterle madrabazlığı öyle bir seviyeye taşıdı ki; listenin açılışını ve kapanışını onun canlandırdığı karakterlerle yapmayı uygun bulduk.

Komiser Ziver (Şekerpare)

lqRD2LF
Üçkağıtçıların en alçağı, düzenbazların bayrak taşıyanı, Yeşilçam’ın bir numaralı dolandırıcısı Serkomiser Namussuz Ziver. Kılık değiştirdiğinde kendisine “Ziver kimdir”? diye sorulunca “Alçak, namussuz, düzenbaz, rüşvetçinin teki.” olarak tanımlıyor. Biz daha ne diyelim.

Piç Rıza (Baş Belası)

resim-005217UX
İtalyan kökenli oyuncu Robert Widmark’ın hayat verdiği karakter, gerek Piç Rıza olarak olsun, gerekse onun çakma ikizi Fırlama Necmi olarak olsun, Baba’ya (Sadri Alışık) bela olmuştur.

Horoz Ali (Üçkağıtçılar)

hqdefault
Cüneyt Arkın tarafından canlandırılan karakter üçkağıtçılığının yanında oldukça da zamparadır. Otel odasında pencereden kirişi kıracakken Piç Rıza tarafından sevişen bir çiftin odasına düşürülmesi ve “Çekinmeyin ben de aileden sayılırım.” diyerek olaya dahil olmaya çalışmasıyla da hatırlanır.

Boğa Kamil (İki Cambaz)

iki-cambaz-1979_9277935-676530_747x420
İki Cambaz filminde Erol Taş canlandırılmıştır. Filme ismini veren birinci cambaz Cüneyt Arkın’ın canlandırdığı Üçkağıtçı Tayfun diğeri ise Erol Taş’ın canlandırdığı Boğa Kamil’dir. Bu ikili Tahir ve Abbas adındaki mafya babalarını tokatlamış ama parayı paylaşmaya sıra gelince birbirlerini dolandırmaya çalışmaktan da geri durmamışlardır.

İşportacı Tarık (Ateş Böceği)

Ates Böcegi 1975 DVDRip.avi_000638360
Tarık; işporta tezgahında hünerlerini sergileyerek müşterileri etrafına toplar, onun gizli ortağı ise toplanan kalabalığın arkasından kalabalık bir cüzdan araklar. Sanmayın ki bu şekilde soygunculuk yapıyorlar. Tarık gider, yalandan yankesiciyi yakalar ve cüzdanını geri verdiği kişi gönlünden koptuğu kadar bahşiş verir. Yankesiciliği en masum versiyonu diyebiliriz.

Tokatçı Şevket (Tokatçı)

tokatci-full-tek-parca-hd-izle-379
Şevket Altuğ’un canlandırdığı karakter fırıldaklık konusunda çağ atlamış dolandırıcıdır. İstanbul’a başlık parası kazanmak için gelmiş olan saf asker arkadaşı Osman (Kemal Sunal) ile birlikte ne kadar mafya, çocuk dilendiricisi, kumarbaz varsa hepsini tokatlar ve sonra ortadan kaybolmak için Osman’ın köyüne kaçarlar. Burada da tatil yapmayan Şevket, köyün ağasını da dolandırmadan duramaz.

Hacı Şen (Sakar Şakir)

sakar-sakir-filmi-izle-yesil-cam-kemal-sunal-889
Sakar Şakir filminde Ali Şen tarafından canlandırılan karakter, Sakar Şakir’in ailesinden kalan mirası geçici olarak elinde bulundurmaktadır. Sakar gelince de mirası onun elinden almak için çevirmediği çarkıfelek kalmaz.

İbrahim Zübükzade (Zübük)

cropped_content_zubuk_fu1mgZuvVjnHoN9
Aziz Nesin’in unutulmaz eserinden beyaz perdeye aktarılan filmde Kemal Sunal tarafından canlandırılmıştır. Dolandırdığı insanlar onu öldürmek için kapısına dayansa da; ne yapar eder anında tekrar güvenlerini kazanır. Dini duyguları istismar etme konusunda çok ustalaşmış bir politikacıdır. Zübükzade’yle tanışan insanlar bir süre sonra “Bir kulağımızın arkası kaldı.” cümlesini elbet kuracaklardır.

Gülüm Osman (Yankesicinin Aşkı)

maxresdefault
Sadri Alışık tarafından canlandırılan Gülüm Osman karakteri kendisi gibi yankesici olan bir kadınla birliktedir. Kendisini karışık bir miras davası içerisinde bulur ve olanlar olur.

Fırıldak Ali (Bitirim Kardeşler)

babalar-ayni-cikarsa-kadir-inanir-kartal-tibet-bitirimler-sosyetede_7689711-25470_854x480
Bitirim Kardeşler’in daha bitirim olanıdır. Kadir İnanır tarafından canlandırılmıştır. Bukalemun gibidir, her şekle girer, öyle tozu kiri belli etmez. Uzak durulasıdır, selam veren borçlu çıkar.

Deli Veli (Bitirim Kardeşler)

056sfrewwje_2_1200x720
Bitirim kardeşlerin daha iyi yüreklisidir. Evet, ellerini kirletmekten çekinmez ama kardeşi gibi garibanın alın terine de göz dikmez. Bileği de yüreği de çok sağlamdır. Yumruğu insafsızdır. En yavaşıyla vurduğu zaman bile boksörleri bayıltabilir.

Beleşçi Ahmet (Belalılar)

0
Bir Hollywood uyarlaması olarak çekilen filmde Ahmet Mekin tarafından canlandırılmıştır. Uskumru lakaplı mafyöz bir dolandırıcıyı gözüne kestiren dolandırıcı ekibin lideridir. Cüneyt Arkın’ın canlandırdığı karakterin, Uskumru’dan intikamını almasına yardımcı olmak için uğraşmaktadır.

Cin Ali (Babanın Evlatları)

1168_1
İran’lı oyuncu Beyk Reza İmanverdi tarafından canlandırılmıştır. Babaların Babasından tokatlanan parayı ele geçirmek için diğer üçkağıtçılarla birlikte yoğun bir yarışa girişir. Ancak onun herkesten sakladığı başka bir sırrı vardır. Bu sırrı filmi izlemek isteyen için gizli tutalım.

Banker Yakup (Dolap Beygiri)

sener-sen-banker-bilo-komik-sahneler-sansursuz_9179211-31020_1920x1080
Giriş yazımızda da söylediğimiz gibi listemizi Şener Şen ile kapatıyoruz. Usta oyuncunun canlandırdığı bu karakter, ömrü boyunca başkalarının sırtından geçinmiş bir adamdır. En çok da saf, temiz yürekli kayınçosundan (İlyas Salman) faydalanmıştır.

YORUM YOK

İÇERİĞE YORUM YAZ