Yıpranmış Kitaplara Küçük Tamiratlarla Yeniden Hayat Veren Kitap Doktoru Kenan Amca

Yıpranmış Kitaplara Küçük Tamiratlarla Yeniden Hayat Veren Kitap Doktoru Kenan Amca

114
0
PAYLAŞ

Kenan Şimşir’in umut dolu bir hikâyesi var. Her şeye rağmen yaptığı işi çok seviyor çünkü o bir kitap tamircisi. Yıpranan, ciltlenmeye ihtiyaç duyan bütün kitaplar Kenan Amca sayesinde hayata dönebiliyor. Üstelik çocukluğundan beri hayalini kurduğu bir iş bu.

O güzel hikâyesini sizler için listeledik.

Mutlulukla…

Kenan Şimşir 78 yaşında. Antalya’da yaşıyor ve geçimini eski kitapların tamirini yaparak sağlıyor.

1

“Zamanımın büyük çoğunluğunu kitaplarla geçiriyorum. Yıpranmış, sayfaları dökülmüş veya parçalara ayrılarak kullanılamaz hale gelmiş bir kitabı sabırla yeniden okunabilir, kullanılabilir hale getiriyorum.”

Yani Kenan Amca bir tür kitap doktoru. Bu işin çocukluk hayali olduğunu söylüyor ve kitaplarla zaman geçirmekten büyük bir mutluluk duyuyor.

7

“Çocukluk yıllarımda kitap tamircisi olma hayalimi emekli olunca gerçekleştirebildim. Hobi gibi burada kitaplarla iç içeyim…”

Okuma yazmayı da kendi kendine öğrenen Kenan Amca, işini hem çok seviyor hem de titizlikle yapıyor.

2

“Onları tamir ediyorum. Bir doktor titizliğinde onları yeniden hayata bağlıyorum…”

Kütüphanesinde 2 binden fazla kitabı bulunan Kenan Amca, kitaplarını kendisini ziyarete gelen öğrencilere hediye ediyormuş.

2

“İlkokul yıllarımda kendi kitaplarımı ve arkadaşlarımın kitaplarını tamir ederek bu işe alıştım.” diyen Kenan Amca, hayatının devamında da kitaplarla iç içe olmuş.

2

Ardından devlet matbaasında işe başlamış ve buradan emekli olmuş.

2

Emekli olduktan sonra ise kendini kitap tamirine vermiş. Zaman zaman ciltlemeler de yapan Kemal Amca, tüm kitapları doktor titizliğiyle tamir etmeye devam ediyor.

6

Kaynak: 1

PAYLAŞ
Önceki İçerikYaratık Serisinde Gömülü Olan Dini Sembolizm Unsurları
Sonraki İçerikGüçlü Kadınların İdolü Wonder Woman Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler
Almanya'da gözlerimi açtığım hayatıma, Türkiye'de devam ediyorum. Edindiğim tecrübeler ve edebiyata olan sevgim, beni yazmaya teşvik eden bir hal aldı. Bilgiye olan açlığım ise araştırmacı kişiliğimi öne çıkardı. Ekliyo.com adresi ise şimdiye kadar edindiğim ve edinecek olduğum bilgileri, sizlerle paylaşmam için iyi bir aracı. Yazılarımı sizlerle paylaşmaktan büyük bir keyif alıyorum.

YORUM YOK

İÇERİĞE YORUM YAZ